Zlatá malina není zrovna nejlepší ocenění

Většina z Vás jistě moc dobře ví, že se se slavnými filmy pojí známé udělování cen zvané Oskar. Jde o ceny spojené s těmi nejlepšími filmovými snímky, ať už v rámci režie, střihu, hereckých výkonů a ostatních kategorií. Jen málokdo však tuší, že existuje i protichůdné ocenění, které nese poměrně zavádějící výraz Zlatá malina.

Co je to ocenění Zlatá malina?

Zlatá malina neboli Golden Raspberry, to je cena velice často známá pod zkratkou Razzies. Jde o cenu za nejhorší filmový výtvor, a to v několika různých kategoriích. S nápadem udělovat tyto anticeny přišel John J. B. Wilson, který působil jako americký copywriter. To se psal rok 1981. Poté, co stoupla popularita této události a všimla si jí i televizní stanice CNN, stala se Zlatá malina slavnou. Stejně, jako Oskaři.

Jaké jsou kategorie nominací?

Zlatá malina, to je několik oficiálních kategorií, které jsou hodně podobné Oskarům. Jen kromě označení „nejlepší“ je používáno „nejhorší“. Je to kupříkladu nejhorší film, nejhorší režisér, nejhorší herec a herečka, nejhorší pár, nejhorší scénář, nejhorší remake, nejhorší titulní píseň, nehorší vedlejší herecké role a jiné.

Je pravdou, že přebírání těchto cen není moc příjemné a povětšinou se samotní „výherci“ ani nedostaví a takovou cenu odmítají. Vzhledem k tomu, že se ceny týkají slavných herců a umělců, je to zcela pochopitelné. Jen málokdo si chce nad krbem hřát ocenění zvané Zlatá malina.

Našli se však i výjimky stavící se k ocenění kladně. V roce 1988 to byl například Bill Crosby za nejhorší film Leonard Part 6. Z těch novějších lze jmenovat Toma Greena, který za film Freddyho úlet přijal dokonce pět Zlatých malin. V roce 2004 si toto ocenění odnesl slavný herec Ben Affleck a o rok později slavná herečka Halle Berry. Pokud jde o špatné ženské herecké výkony, nevyhnula se ocenění ani Sandra Bullock za americký film All About Steve.

Publikováno: 15. 11. 2020

Kategorie: Filmy/Seriály

Autor: AloisNebel

Tagy: anticena | anticeny | Bill Crosby | Zlatá Malina