Volejte Saulovi: Prequel, který překonal originál

V roce 2008 se na televizních obrazovkách objevil seriál Perníkový táta, který v následujících pěti letech uchvátil miliony fanoušků po celém světě. Příběh Waltera Whitea, učitele chemie, který se po diagnóze rakoviny vrhne do světa výroby a prodeje pervitinu, se stal kultovní klasikou. A tak se logicky nabízela otázka: co se dělo předtím? Jak se Jimmy McGill, morálně komplikovaný advokát s pochybnou minulostí, stal Saulem Goodmanem, bezohledným obhájcem kriminálníků z Albuquerque? Odpověď přinesl seriál Volejte Saulovi, prequel, který se stal nečekaným fenoménem a v mnoha ohledech překonal i svého slavného předchůdce.

Volejte Saulovi se od Perníkového táty liší hned v několika ohledech. Zatímco Breaking Bad byl strhující thriller s akčními prvky, prequel se zaměřuje na pomalejší, psychologické vyprávění. Sledujeme Jimmyho cestu, jehož touha po uznání a úspěchu ho svádí na čím dál tím křivější cestu. Seriál klade důraz na budování charakterů a komplexní vykreslení morálních dilemat, kterým Jimmy čelí.

Hlavní tahoun seriálu je bezpochyby Bob Odenkirk v titulní roli. Jeho herecký výkon je fascinující a strhující. Dokonale ztvárňuje Jimmyho proměnu z naivního idealisty v cynického manipulátora. Vedlejší postavy, jako Mike Ehrmantraut (Jonathan Banks) či Kim Wexler (Rhea Seehorn), jsou neméně propracované a herecky zvládnuté.

Volejte Saulovi se vyznačuje i bravurní režií a kamerou. Albuquerque se stává živoucím organismem, který zrcadlí Jimmyho vnitřní rozpoložení. Atmosféra seriálu je hutná a napínavá, i když se zrovna nic dramatického neděje.

Seriál se dočkal šesti sérií, které sklidily nadšené ohlasy u kritiků i fanoušků. Volejte Saulovi se stal držitelem mnoha prestižních ocenění, včetně ceny Emmy za nejlepší dramatický seriál.

Co dělá Volejte Saulovi tak výjimečným?

Komplexní a propracované postavy: Jimmy McGill je jedním z nejsložitějších a nejpoutavějších protagonistů v historii televizních seriálů. Jeho morální vývoj je fascinující a děsivý zároveň.

Působivý herecký výkon: Bob Odenkirk podává životní výkon a zastiňuje i svého slavnějšího kolegu Bryana Cranstona.

Bravurní režie a kamera: Seriál je vizuálně úchvatný a každá scéna je promyšlená do nejmenšího detailu.

Napínavý děj: I když se tempo seriálu může zdát pomalé, děj je plný zvratů a nenechá vás vydechnout.

Morální dilemata: Seriál se nebojí otevírat složitá témata a klade nepříjemné otázky ohledně dobra a zla.

Volejte Saulovi je seriál, který si nesmíte nechat ujít. Ať už jste fanoušky Perníkového táty, nebo ne, tento prequel vás uchvátí svým komplexním příběhem, skvělými hereckými výkony a bravurní režií. Je to seriál, který se vám vryje do paměti a donutí vás přemýšlet o morálce a lidské povaze.

Volejte Saulovi není jen tak ledajaký prequel. Seriál je plný nenápadných (a někdy i ne tak nenápadných) odkazů na Breaking Bad. Tyhle odkazy potěší fanoušky původního seriálu a zároveň obohacují samotný příběh. Postupně odhalujeme, jak se Jimmy stává Saulem Goodmanem a dostáváme se do momentů, které přímo navazují na události z Perníkového táty. Poznáváme, jak se Jimmy seznámil s Mikem, Gus Fring a dalšími klíčovými postavami. Je to jako skládat puzzle a pomalu odhalovat celkový obraz.

Vince Gilligan a Peter Gould: Mistři televizního vyprávění

Vince Gilligan a Peter Gould, tvůrci obou seriálů, jsou opravdovým mistři svého řemesla. Dokázali vytvořit dva propojené světy, které jsou sice tematicky podobné, ale zároveň každý nabízí vlastní osobitý styl. Breaking Bad byl rychlou jízdou plnou akce a napětí, zatímco Volejte Saulovi je pomalejší, ale o to propracovanější charakterovou studií. Gilligan a Gouldovi se nebáli experimentovat a posouvat hranice toho, co se dá v televizi vyprávět.

Kim Wexler: Záhadná a fascinující postava

Vedle Jimmyho McGilla je jednou z nejzajímavějších postav seriálu Kim Wexler. Kim je právnička s pevnými morálními zásadami, která se snaží Jimmyho držet na správné cestě. Její vztah s Jimmym je složitý a plný dynamiky. Kim je chytrá, ambiciózní a zároveň loajální. Její osud v seriálu je jedním z největších otazníků a fanoušci dodnes debatují o tom, co se jí stalo.

Temnota lidské duše

Volejte Saulovi není jen o právnících a zločincích. Seriál se nebojí nahlédnout do temných zákoutí lidské duše. Jimmyho postupná morální degradace je nepříjemná, ale zároveň fascinující. Seriál klade otázky o tom, co nás formuje a jak se z dobrého člověka může stát někdo, kdo páchá špatné věci.

Volejte Saulovi je seriál, který má co nabídnout každému divákovi. Je to originální a propracovaný příběh, který vás donutí přemýšlet. Ať už jste fanouškem právních thrillerů, psychologických dramat nebo prostě jen dobrých televizních seriálů, Volejte Saulovi by rozhodně neměl chybět ve vašem seznamu.

Volejte Saulovi: Za hranice černobílého světa

Probrali jsme si už kvality seriálu, odkazy na Perníkový táta a některé zásadní postavy. Teď se pojďme podívat na to, čím Volejte Saulovi posouvá hranice televizní tvorby a proč rezonuje s diváky tak silně.

Šedé morální oblasti: Na rozdíl od klasických právních dramat, kde je jasné rozdělení na dobré a špatné, Volejte Saulovi se pohybuje v šedých morálních oblastech. Jimmy McGill není žádný hrdina, ale ani padouch. Je to chytrý člověk s dobrým srdcem, který se ale kvůli špatným rozhodnutím a okolnostem dostává na čím dál tím křivější cestu. Seriál nás nenutí fandit Jimmymu, ale nutí nás ho chápat a sledovat jeho vnitřní boj. Stejně tak i ostatní postavy nejsou černobílé. Mike Ehrmantraut je nájemný vrah, ale zároveň oddaný otec a dědeček. Kim Wexler bojuje za spravedlnost, ale zároveň ví, jak využít systém pro sebe. Volejte Saulovi nám ukazuje, že lidé jsou komplexní bytosti a realita není nikdy tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát.

Síla právního systému: Seriál nabízí zajímavý pohled na fungování právního systému. Jimmy McGill pracuje v prostředí, kde spravedlnost často ustupuje penězům a vlivu. Vidíme, jak těžké je pro malé právníky konkurovat velkým firmám a jak důležitou roli hrají kličky a mezery v zákoně. Volejte Saulovi nenásleduje klasické hollywoodské klišé, kde právník vždy zachrání den. Naopak, ukazuje nám, že právní systém může být stejně tak nástrojem dobra, jako i zla.

Ironie a černý humor: Volejte Saulovi dokáže být neskutečně vtipný, i když se zabývá vážnými tématy. Seriál využívá ironie a černého humoru k tomu, aby zdůraznil absurditu situací, ve kterých se Jimmy ocitá. Ať už jde o jeho kancelář v zadní části obchodu s nehty, nebo jeho klientelu z podsvětí, humor v seriálu je vždycky inteligentní a trefný.

Pocta filmu noir: Vizuální styl a atmosféra Volejte Saulavi připomínají klasické filmy noir. Tlumené osvětlení, noční scény a zašlé budovy Albuquerque vytvářejí pocit napětí a tajemství. Tento styl pomáhá vyprávět příběh o morálním úpadku a ztrátě iluzí.

Závěrečné myšlenky

Volejte Saulovi není jen prequel k úspěšnému seriálu. Je to samostatné mistrovské dílo, které překvapuje svou hloubkou, originálním pohledem na právní systém a skvělými hereckými výkony. Seriál nám ukazuje, že hranice mezi dobrem a zlem nejsou vždy jasně dané a nutí nás přemýšlet o tom, co nás skutečně formuje jako lidi. Ať už jste právník, student, nebo jen člověk, který rád sleduje dobré televizní seriály, Volejte Saulovi je pro vás. Tak proč mu nedat šanci?

Publikováno: 31. 03. 2024

Kategorie: Filmy/Seriály

Autor: AloisNebel