Oskar je nejprestižnější filmovou cenou

Oskar je oceněním, které je mnohým známo pod názvem Cena Akademie neboli Academy Award. Jedná se o jednu z nejprestižnějších filmových cen, jejímž opakem je ocenění Zlatá malina. Jsou to ceny udělované v rámci kinematografie a ve filmovém světě jde v podstatě o jednu z nejvýznamnějších událostí vůbec. Zkrátka kultovní ceremoniál Hollywoodu.

Historie udělování cen

Ocenění zvané Oskar je udělováno od roku 1929. V podstatě dva roky poté, co byla založena Akademie filmového umění a věd. V poslední době, konkrétně od roku 2002 k tomuto udělování dochází v Los Angeles v Dolby Theatre. Předávání Oskarů má pochopitelně svá pravidla. Probíhá důkladné hlasování v rámci prvního a druhého kola.

Jen tak mimochodem, do Akademie filmového umění a věd patřili nebo stále ještě patří úspěšní Češi. Zmínit lze taková jména jako Jan Svěrák, Miloš Forman, Franz Planer, Jiří Menzel, Miroslav Ondříček a další.

Oskar – jaká se udělují ocenění?

Ocenění zvané „Oskar“ mohou získat nejenom samotní umělci, ale také konkrétní filmové snímky. Udělována jsou nejrůznější ocenění z pohledu tematiky. Naprostou samozřejmostí je nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší mužský herecký výkon a nejlepší ženský herecký výkon. Mezi ta další ocenění patří třeba nejlepší kamera, nejlepší střih, nejlepší cizojazyčný film, nejlepší vizuální efekty, nejlepší celovečerní animovaný film a mnohá jiné.

Je pravdou, že řada ocenění byla za dobu udělování ceny Oskar již zrušena. Jsou to třeba nejlepší titulky, nejlepší námět nebo nejlepší režie tanečních scén. Naopak jsou udělována ocenění speciální, která jsou vždy ovlivněna určitým podtextem. Je to například Vzpomínková cena Irvinga G. Thalberga, Ceny za vědecký a technický přínos, Humanitární cena Jeana Hersholta, Cena Gordona E. Sawyera a Čestná cena.

Oskar, to není jen jednoslovné pojmenování, ale ve filmovém prostředí skutečný a významný klenot. Ne nadarmo patří tento slavnostní ceremoniál do skupiny prestižních záležitostí, kde se chce blýsknout opravdu každý. Ostatně, odtud vede další cesta na zlaté filmové plátno.

Publikováno: 14. 11. 2020

Kategorie: Filmy/Seriály

Autor: AloisNebel

Tagy: ceremoniál | film | herecký výkon | Oskar