Filmové žánry, s nimiž se setkáte na filmovém plátně

Každoročně vzniká přemíra nejrůznějších filmových titulů. Je pravdou, že všechny z nich jsou tvořeny v určitém žánru. A právě na filmové žánry se v dnešním článku trochu více zaměříme. Prozradíte Vám, s jakými se nejčastěji setkáte. Jen na úvod zmíníme, že filmový žánr je v podstatě soubor jistých obsahových prvků, které mají dané charakteristické téma.

Komedie, drama nebo thriller?

Pojďme začít něčím veselejším. Mezi oblíbené filmové žánry s naprostou jistotou patří komedie. Jejím cílem je pobavení diváka, k čemuž dochází za pomoci verbálních a neverbálních prvků. Cílem komedie je diváka rozveselit a přinést dostatek zábavy.

Opakem toho je drama spadající do kategorie vážnějších témat. Drama se snaží v divákovi vzbudit pocity dojetí, napětí, a to nejrůznějšími způsoby. Obvykle jde o vážné téma a silné příběhy hlavních postav, které Vás neodlepí od televizní obrazovky.

Mezi ještě napínavější filmové žánry lze zařadit thriller. Ten je často popisován, jako temnější verze dramatu. Je zde více akčních a napínavějších scén a divák je neustále udržován v jistém strachu a napětí. Oproti dramatu jde o intenzivnější strach.

Jaké jsou další filmové žánry?

Výše uvedené filmové žánry nejsou samozřejmě jediné. Mezi další patří třeba dobrodružné filmy, které se obvykle odehrávají v exotičtějším prostředí a mohou mít nejrůznější podtext, ať už je akce nebo komedie. Pokud jde o detektivky, není asi co vysvětlovat. Hlavním tématem děje je zápletka s pozvolným rozplétáním. Pokud máte rádi strašidelné filmy, pak je jasnou volbou horor. Ten z pohledu napětí vyvolává ještě větší emoce nežli thriller. Mnohdy i za pomoci smyšlených a nadpřirozených strašidelných postav.

Mezi populární filmové žánry se řadí historické filmy sahající do let minulých. Kapitolou samou o sobě je sci-fi. Tento žánr se odehrává ve smyšleném prostředí a v tomto duchu je obvykle laděn celý děj. Zapomínat bychom neměli ani na hudební filmy, které jsou doprovázeny přemírou tance a hudby.

Publikováno: 12. 11. 2020

Kategorie: Filmy/Seriály

Autor: AloisNebel

Tagy: drama | filmové řánry | filmový žánr | horor | komedie | thriller