Přemýšlíte o změně příjmení? Není to jen tak jednoduchý proces, jak by se mohlo zdát. Pojďme si projít, kdy a jak můžete o změnu požádat, aniž byste narazili na zbytečné překážky.
Představte si, že se jmenujete třeba Smraďoch nebo Blboun. Asi tušíte, že s takovým příjmením to v životě není zrovna procházka růžovým sadem. Proto zákon umožňuje změnu příjmení, které je vyloženě hanlivé nebo směšné. Však si zkuste představit, jak by se vám líbilo každý den vysvětlovat nebo poslouchat vtípky na účet vašeho jména.
Život ale přináší i jiné situace. Třeba když vás od malička vychovávala babička a vy jste celý život používali její příjmení, i když v dokladech máte jiné. Nebo jste v kontaktu s příbuznými z Polska a rádi byste měli příjmení ve správném tvaru podle polštiny. I to jsou pádné důvody pro změnu.
Po rozvodu se často řeší dilema - vrátit se k původnímu příjmení, nebo si nechat to současné? Máte na to právo, ale musíte se rozhodnout do půl roku od rozvodu. Je to důležité rozhodnutí, které ovlivní nejen vás, ale třeba i vaše děti.
Zajímavé je, že příjmení můžete změnit i z jiných závažných důvodů. Třeba když vám současné příjmení komplikuje život v práci nebo ve společnosti. Úřad ale nebude automaticky kývat na všechno - každý případ posuzuje jednotlivě a důkladně.
A co když vám žádost zamítnou? Nezoufejte, můžete se odvolat. Hlavní je mít své důvody dobře promyšlené a podložené. Vždyť jde o součást vaší identity, která vás bude provázet celým životem.
Potřebné doklady k žádosti
Změna příjmení - co všechno budete potřebovat?
Chystáte se změnit své příjmení? Bez občanky to prostě nepůjde. Je to vlastně první věc, na kterou se vás na matrice zeptají. Ale tím to nekončí - budete potřebovat i rodný list, který ukáže, kdo vlastně jste a jaké příjmení teď nosíte.
A co když žijete v manželství? V tom případě si nezapomeňte přibalit oddací list. Život píše různé příběhy - pokud jste rozvedení, vytáhněte ze šuplíku rozsudek o rozvodu. Pro vdovy a vdovce je zase potřeba úmrtní list partnera.
Bydlíte jinde, než máte napsáno v občance? Pak budete muset dokázat, kde vlastně přebýváte. A jestli máte děti, jejich rodné listy si také připravte - změna příjmení se může týkat i jich. Mimochodem, když měníte příjmení dítěti, druhý rodič s tím musí souhlasit - a ne jen tak na papírku, ale s ověřeným podpisem.
Čistý trestní rejstřík je samozřejmost - výpis nesmí být starší než tři měsíce. Ale nemusíte nikam běhat, matrika si ho většinou zjistí sama.
Jste umělec a měníte si příjmení kvůli kariéře? Nebo patříte k národnostní menšině? V takových případech budete potřebovat ještě další papíry - potvrzení od umělecké agentury nebo doklad o příslušnosti k menšině.
Všechny dokumenty musí být prvotřídní - žádné ošoupané kopie, jen originály nebo úředně ověřené kopie. A když máte dokumenty v cizím jazyce (kromě slovenštiny), bez překladu se neobejdete.
Zní to složitě? Nebojte, na matrice vám rádi poradí. Každý případ je jiný a někdy mohou chtít ještě další doklady. Hlavní je mít všechno čerstvé a bez chyb - ať se vyhnete zbytečnému běhání.
Změna příjmení není jen tak - pojďme si projít, co vás čeká na úřadě. Základem je návštěva matričního úřadu tam, kde máte trvalé bydliště. Nemáte-li v Česku trvalý pobyt? Nevadí - můžete zajít tam, kde jste naposledy bydleli. A pokud jste tu nikdy nebydleli? V tom případě zamíříte na Úřad městské části Praha 1.
Matrika většinou úřaduje v pondělí a ve středu, ale nemusí to být pravidlem. Než se vydáte na cestu, mrkněte na web úřadu nebo brnkněte na jejich číslo - ušetříte si zbytečné cestování. A nezapomeňte - tohle je jedna z těch věcí, které nejdou vyřídit z pohodlí domova. Osobní návštěva je nutná, dopis ani datovka tady nepomůže.
Co si vzít s sebou? Především občanku nebo pas, rodný list, a pokud jste vdaná/ženatý, tak i oddací list. Rozvedení? Přibalte rozsudek o rozvodu. Máte děti? Jejich rodné listy budou také potřeba - změna příjmení se může týkat celé rodiny.
Všechny dokumenty musí být buď originály, nebo úředně ověřené kopie. Občas můžou na úřadě chtít ještě něco navíc - třeba výpis z rejstříku trestů nebo potvrzení o bezdlužnosti. A pozor na dokumenty v cizím jazyce - bez úředního překladu to nepůjde.
Když už máte všechno pohromadě a zaplatíte správní poplatek, není ještě vyhráno. Úředníci každou žádost pečlivě prozkoumají. Chcete se zbavit příjmení, které vám působí problémy nebo je vyloženě směšné? V takovém případě zaplatíte méně než při běžné změně.
Do měsíce byste měli znát výsledek, i když někdy to může trvat déle. A když to klapne? Pak už jen zbývá zařídit si novou občanku (na to máte 15 pracovních dní), řidičák a pas. A můžete začít život s novým příjmením!
Správní poplatek a délka vyřízení
Chcete změnit své příjmení? Pojďme si projít celý proces, ať víte, co vás čeká.
Základní poplatek za změnu příjmení je 100 Kč - to platí třeba když se chcete vrátit k rodinnému příjmení po rozvodu. Pokud máte jiný důvod, připravte si 1000 Kč. Na matrice můžete většinou platit hotově i kartou.
Asi vás zajímá, jak dlouho to bude trvat. Běžně to trvá měsíc až dva, ale každý případ je jiný. Někdy je potřeba doložit další dokumenty nebo něco došetřit, a pak se čekání může protáhnout.
A co potom? No, čeká vás kolečko s doklady. Do 15 pracovních dnů musíte vyměnit všechny své doklady. Občanku vám vymění zadarmo, ale za nový pas si připlatíte. Radím začít s výměnou hned, jak dostanete potvrzení o změně - ušetří vám to spoustu stresu.
Kdyby vám žádost zamítli, máte 15 dní na odvolání. Dobrou zprávou je, že za odvolání už nic platit nemusíte. Neuspěli jste ani pak? Můžete zkusit podat novou žádost, ale budete muset znovu zaplatit poplatek a přijít s pádnějšími důvody.
Na větších matrikách, zvlášť ve městech, to může trvat déle kvůli většímu návalu. Myslete na to a nechte si časovou rezervu - nejen na samotnou změnu, ale i na všechno papírování potom. Banka, pojišťovna, práce... všude budete muset nahlásit nové příjmení.
Změna příjmení po rozvodu manželství
Po rozvodu se můžete vrátit ke svému dívčímu či původnímu příjmení - je to vaše osobní rozhodnutí, do kterého vám nikdo nemůže mluvit. Máte na to ale jen půl roku od právní moci rozsudku o rozvodu, pak už to bude složitější a dražší.
Parametr změny příjmení |
Standardní postup |
Sňatkový postup |
Správní poplatek |
1000 Kč |
0 Kč |
Doba vyřízení |
30 dnů |
1 den |
Nutnost odůvodnění |
Ano |
Ne |
Místo podání |
Matriční úřad |
Matriční úřad |
Doklad totožnosti |
Občanský průkaz |
Občanský průkaz |
Jak na to? Je to vlastně docela jednoduché. Zajdete na matriku v místě bydliště, vezmete s sebou rozsudek o rozvodu, občanku a rodný list. Když to stihnete v té půlroční lhůtě, neplatíte ani korunu. Nestíháte to? Nevadí, ale připravte si tisícovku na správní poplatek.
Možná váháte, jestli příjmení měnit. Vždyť jste pod ním známí v práci, děti ho mají taky... Není to jen papírování navíc? Je to jen a jen na vás - nikdo po vás nemůže chtít vysvětlení, proč se chcete vrátit ke svému původnímu příjmení.
Co byste měli vědět? Když změníte svoje příjmení, dětem zůstává to jejich. Jejich příjmení by byla už jiná kapitola - tam potřebujete souhlas druhého rodiče a někdy i soud.
Počítejte s tím, že budete muset oběhat pár úřadů - nová občanka, řidičák, pas... Taky nezapomeňte dát vědět v bance, pojišťovně a hlavně v práci. Matrika vám dá potvrzení o změně příjmení, s tím pak všechno vyřídíte.
Na matrice mají ze zákona měsíc na vyřízení. Než se do toho pustíte, dobře si to promyslete. Někdo chce za každou cenu smazat připomínky na bývalé manželství, jiný si příjmení nechá třeba kvůli dětem nebo práci. Ať už se rozhodnete jakkoliv, je to vaše volba.
Změna příjmení u nezletilých dětí
Změna příjmení u dětí není jen obyčejná formalita - je to krok, který může zásadně ovlivnit jejich život. Bez souhlasu obou rodičů to prostě nejde, pokud jsou oba naživu a mají rodičovská práva. Jen v případě, že jeden z nich už nežije nebo není známý, stačí souhlas toho druhého. A nezapomeňme, že děti nad 15 let musí se změnou taky souhlasit.
Celý proces začíná na matrice v místě, kde dítě bydlí. Budete potřebovat pár základních dokumentů - rodný list dítěte, občanky rodičů a případně další papíry, které vysvětlují, proč o změnu žádáte. Každá žádost se posuzuje zvlášť, protože každá rodina má svůj příběh.
Život píše různé scénáře. Nejčastěji se příjmení mění po rozvodu, když si maminka nebo tatínek najdou nového partnera. Představte si situaci, kdy v jedné domácnosti žijí děti s různými příjmeními - není divu, že rodiče chtějí tuhle situaci řešit.
Za změnu zaplatíte tisícovku, ale nemusí to platit vždycky. Třeba když se po rozvodu vracíte k původnímu příjmení nebo když chcete změnit příjmení, které zní hanlivě.
Co když jeden z rodičů nesouhlasí? I na to zákon pamatuje. Můžete se obrátit na soud, který důkladně prozkoumá celou situaci. Zajímá je hlavně to, co je pro dítě nejlepší - jeho vztahy s rodiči, jak se cítí ve škole, mezi kamarády.
Počítejte s tím, že to nějakou dobu potrvá. Po schválení dostanete rozhodnutí, pak nový rodný list a musíte zařídit i nové doklady. Je to běh na delší trať, ale když je to pro dobro dítěte, stojí to za to.
Než se do změny pustíte, pořádně si to promyslete. Mluvte o tom s dítětem, pokud je dost velké na to, aby tomu rozumělo. Matrika může žádost i zamítnout, hlavně když by změna mohla dítěti nějak uškodit.
Návrat k předchozímu příjmení
Po rozvodu máte možnost vrátit se ke svému původnímu příjmení, což pro mnohé představuje symbolický krok k novému začátku. Nejdůležitější je podat oznámení osobně do šesti měsíců od rozvodu - můžete zajít na jakýkoliv matriční úřad v Česku nebo na ambasádu v zahraničí.
Co budete potřebovat? Není toho málo, ale není to nic složitého. Vezměte si s sebou občanku nebo pas, rozsudek o rozvodu a oddací list. Pokud nejste český občan, budete muset doložit i povolení k pobytu.
Dobrou zprávou je, že když to stihnete v té půlroční lhůtě, nebudete platit ani korunu. Nestihnete to? Nevadí, jen pak zaplatíte stokorunu jako při běžné změně příjmení.
Jakmile matrikářka zapíše změnu do knihy, vaše původní příjmení začne platit okamžitě. Od té chvíle ho musíte používat ve všech oficiálních situacích.
Pamatujte, že je to čistě vaše volba. Můžete si klidně nechat příjmení po bývalém partnerovi - nikdo vás nemůže nutit ke změně. Třeba když máte stejné příjmení jako vaše děti a chcete to tak zachovat.
Pozor ale na jednu věc - když se znovu vdáte nebo oženíte, už nemůžete takhle jednoduše skočit zpátky k příjmení z prvního manželství. To už by muselo proběhnout složitější úřední cestou.
Co se týče dětí, ty si své příjmení ponechají. Kdybyste chtěli změnit i jejich příjmení, je to samostatný proces a potřebujete souhlas druhého rodiče.
Nezapomeňte, že s novým příjmením budete muset vyměnit všechny doklady. Na novou občanku máte jen 15 pracovních dní, takže to neodkládejte. Totéž platí pro řidičák a cestovní pas.
Změna příjmení je jako nový začátek, jako když motýl vylétne z kukly a rozepne křídla vstříc novému životu
Vendula Hrušková
Změna příjmení při uzavření manželství
Příjmení po svatbě - jedno z největších rozhodnutí, které musíte udělat. Základem je společné příjmení, což je pořád ta nejčastější volba. Jasně, většinou se bere mužovo, ale klidně to může být i příjmení nevěsty.
Doba se mění a s ní i tradice. Čím dál víc párů si nechává každý svoje příjmení. Zvlášť když už si žena vybudovala kariéru pod svým jménem - proč by o něj měla přijít? Jen nezapomeňte, že když si necháte různá příjmení, musíte hned na svatbě říct, jak se budou jmenovat vaše děti.
A co takhle mít obě příjmení? Jde to! Třeba když nechcete úplně zahodit svoje původní jméno. Pozor ale - zdvojené příjmení může mít jen jeden z manželů. Pořadí si můžete vybrat, ale pak už to nejde měnit jak ponožky.
Na svatbě to celé proběhne vlastně docela jednoduše. Vyplníte formulář, během obřadu své rozhodnutí potvrdíte a je to. Pak už jen dostanete oddací list a můžete začít řešit papírování.
Do měsíce musíte vyměnit všechny doklady - občanku, pas, řidičák... Připravte se na to, že s oddacím listem budete chvíli běhat po úřadech a institucích.
Rozmysleli jste si to po svatbě? To už je složitější písnička. Změna příjmení pak není zadarmo a musíte mít pořádný důvod. Čeká vás papírování na matrice a placení poplatků.
A co děti? Ty dostanou příjmení podle toho, jak jste se dohodli na svatbě. Když se nemůžete shodnout, rozhodne soud. Po rozvodu jde příjmení dětí změnit, ale musí s tím souhlasit i druhý rodič, nebo o tom musí rozhodnout soud.
Příjmení po změně pohlaví
Život píše různé příběhy a změna příjmení při změně pohlaví je jedním z nich. Každý má právo žít autenticky a právní systém to plně respektuje. Když se rozhodnete pro tento důležitý krok, nemusíte se bát zbytečné byrokracie - stát vám vyjde vstříc bez správního poplatku.
Co vás vlastně čeká? Po dokončení změny pohlaví dostanete od lékaře potvrzení, které je vaší vstupenkou k novému začátku. S tímto dokumentem pak zajdete na matriku, kde vám pomohou s úpravou příjmení. Jde to vlastně docela jednoduše - třeba když se z Jana Nováka stává Jana, přidá se koncovka -ová. A naopak, když se z Jany stává Jan, koncovka se ubere.
Všechny úřady spolu komunikují, takže se změna automaticky promítne do vašich dokladů. Nemusíte obíhat dvacet institucí - systém to zvládne za vás. Jasně, budete potřebovat nový občanský průkaz a pas, ale to je normální součást procesu.
A co když máte rodinu? I na to zákon myslí. Děti si můžou svoje příjmení nechat, jak jsou zvyklé, pokud se nerozhodnete jinak. S partnerem nebo partnerkou to můžete v klidu probrat a najít řešení, které bude vyhovovat všem.
Někdy to může být trochu složitější - třeba když máte neobvyklé zahraniční příjmení. Ale i s tím si matrika poradí, jen to může chvíli trvat. Hlavní je, že celý systém je nastavený tak, aby respektoval vaši důstojnost a právo na šťastný život v těle, ve kterém se cítíte být sami sebou.
Nezapomeňte pak dát vědět v bance, pojišťovně a v práci. Je to sice trochu papírování, ale stojí to za ten pocit, když konečně můžete být tím, kým skutečně jste - i podle dokladů.
Nejčastější důvody zamítnutí žádosti
Změna příjmení není jen tak - na co si dát pozor?
Nejčastější kámen úrazu? Nedostatečné vysvětlení, proč vlastně chceme příjmení měnit. Nestačí říct to staré se mi nelíbí nebo prostě chci změnu. Úřad potřebuje pádné důvody, které mu ukážou, že to myslíme vážně.
Pozor si dejte i na výběr nového příjmení. Matrika nebude nadšená, když si budete chtít říkat jako slavný herec nebo si zvolíte něco, co zní vyloženě směšně. Myslete na to, že s novým příjmením budete žít - není to jen nějaká přezdívka na sociální síti.
Papíry, papíry, papíry - bez nich to nepůjde. Rodný list, občanství a další dokumenty musí být v naprostém pořádku. Žádné ohnuté rohy nebo pochybné kopie. Úředníci mají oči ostříže a všimnou si každé nesrovnalosti.
Timing je taky důležitý. Měnit příjmení každý měsíc? To asi neprojde. A když máte nějaké kostlivce ve skříni - třeba dluhy nebo problémy se zákonem - počítejte s tím, že úřad bude extra opatrný.
Co když máte děti? To je kapitola sama pro sebe. Bez souhlasu druhého rodiče to bude těžký oříšek. Úřad vždycky myslí hlavně na děti - aby jim změna příjmení nezpůsobila problémy ve škole nebo v životě.
Zapomeňte taky na příjmení, která by mohla někomu šlápnout na kuří oko - třeba názvy známých firem nebo značek. A termíny? Ty jsou svaté. Když prošvihnete lhůtu nebo zapomenete zaplatit poplatek, můžete začít znovu od začátku.