Woodstock byl kultovním hudebním festivalem

Na světě probíhají festivaly nejrůznějšího typu. Pokud se zaměříme na hudební dění, existuje jeden, který utkvěl v paměti nejenom tehdejší generaci, ale je znám i té současné. Stal je totiž nedílnou součástí historie. Jde o hudební festival Woodstock, o němž si povíme něco trochu více.

Základní fakta o festivalu

První ročník tohoto festivalu probíhal od 15. srpna do 18. srpna v roce 1969. Pořádán byl u stejnojmenného městečka nacházejícího se ve Spojených státech amerických. Původně mělo jít o festival menšího rázu, což dokazuje asi 180 tisíc prodaných vstupenek v předprodeji. Jenže tehdejší doba a dění ve světě tak trochu napomohly tomu, že Woodstock se stal doslova masivní záležitostí. Na festival dle nejrůznějších odhadů dorazilo mezi 400 až 700 tisíci návštěvníků. Přesné počty bohužel nejsou známy.

Hudební festival Woodstock se stal klíčovým z pohledu historie populární hudby. Velkou část hostů ve své době tvořili hlavně lidé z hnutí hippies, takže jeho průběh se nesl v jasně daném duchu. A to byla láska, mír a porozumění.

Playlist festivalu Woodstock

Festival Woodstock byl legendárním nejenom kvůli velkému množství návštěvníků a okolnostem kolem. Ale také pro samotné vystupující. Tehdy se na pódiích sešli legendární umělci své doby, mezi nimiž nechyběla například slavná Janis Joplin, Jimi Hendrix, Carlos Santana a The Who. Tím ale výčet účinkujících dozajista nekončí. Dále to byli například Tim Hardin, Grateful Dead, Jefferson Airplane, Country Joe and the Fish, Bert Sommer, Richie Havens, Canned Heat, Sly and the Family Stone, Joe Cocker a další.

Je pravdou, že tento americký slavný festival měl odraz také v České republice. V roce 1976 vyšla česká verze kompletu písní Woodstock: Music from the Original Soundtrack and More. Tu vydal Supraphon. V Česku se objevila i řada menších festivalů. Ty nesly v názvu právě označení Woodstock. Festival byl hlavním tématem při vzniku dokumentu od Michaela Vadleigha, který za své dílo získal Oskara.

Publikováno: 02. 11. 2020

Kategorie: Kultura

Autor: AloisNebel

Tagy: festival | hippies | hudební festival | Janis Joplins | Jimi Hendrix | Woodstock