William Fichtner: Filmy a seriály s mistrem vedlejších rolí

William Fichtner Filmy A Pořady

Počátky kariéry

William Fichtner, americký herec s charismatickým hlasem a pronikavým pohledem, se neprosadil přes noc. Jeho cesta k hollywoodské slávě byla pozvolná a poctivá, budovaná krok za krokem na divadelních prknech a v menších televizních rolích.

Po absolvování Americké akademie dramatických umění v New Yorku se Fichtner vrhnul na divadelní prkna. Jeho talent a charisma nezůstaly bez povšimnutí a brzy se začal objevovat v televizních seriálech. Jeho první role přišla v roce 1987 v telenovele "As the World Turns", kde ztvárnil postavu Joshuy Snydera. Ačkoliv se jednalo o menší roli, Fichtner ji uchopil s vervou a profesionalitou, která mu otevřela dveře k dalším příležitostem.

V 90. letech se objevil v řadě populárních seriálů, jako například "Zákon a pořádek", "Příběhy ze záhrobí" nebo "Akta X". Tyto role mu pomohly zhonit herecké řemeslo a získat cenné zkušenosti před kamerou. Zároveň si budoval reputaci spolehlivého a talentovaného herce, který je vždy perfektně připravený.

Průlom s Věcmi z pekla

William Fichtner, známý svou všestranností a charismatem, se může pochlubit působivou filmografií. Jeho role sahají od charakterních rolí po akční hrdiny. Málokdo si ale vzpomene na jeho krátký, ale nezapomenutelný výstup ve filmu "Věci z pekla" z roku 2001.

Významné filmy a pořady s Williamem Fichtnerem
Název Rok Role Žánr
Armageddon 1998 Plukovník William Sharp Sci-fi, Katastrofický
Temný rytíř 2008 Bankovní manažer Akční, Krimi
Dokonalý trik 2006 Detektiv Alley Mysteriózní, Thriller
Zajatci 2013 Detektiv Loki Krimi, Thriller
Invasion (TV seriál) 2005-2006 Šerif Tom Underlay Sci-fi, Drama

Fichtner zde ztvárnil postavu profesora Abberlinea, experta na okultní vědy, kterého si najme inspektor Fred Abberline (Johnny Depp) pro pomoc s vyšetřováním brutálních vražd v londýnské čtvrti Whitechapel. Ačkoliv se Fichtner ve filmu objeví jen v jedné scéně, jeho výkon je působivý a dodává příběhu na děsivosti. Jeho postava, zahalená tajemstvím a znalostmi temných sil, zanechává v divákovi trvalý dojem.

I když role ve "Věcech z pekla" nepatří mezi Fichtnerovy nejznámější, dokazuje jeho široký herecký záběr a schopnost zaujmout i v menších rolích. Jeho charisma a talent z něj dělají nezapomenutelnou postavu filmového plátna.

william fichtner filmy a pořady

Nezapomenutelný v Temném rytíři

William Fichtner si sice nezahrál v Temném rytíři, ale jeho filmografie a televizní tvorba jsou plné nezapomenutelných rolí. Ať už jde o drsné záporáky, charismatické hrdiny nebo komplikované postavy s morálními dilematy, Fichtner vždy přináší na plátno a obrazovku intenzitu a hloubku.

Kdo by zapomněl na jeho chladnokrevného Buchanana v thrilleru Skála, kde se postavil Nicolasu Cageovi a Seanu Conneryovi? Nebo na jeho nekompromisního agenta FBI Alexandra Mahonea v seriálu Prison Break, který se stal kultovní postavou?

Fichtner se neztratí ani v komediálním žánru, o čemž svědčí jeho role v komedii Zásnuby s podmínkou. Jeho talent a charisma z něj dělají jednoho z nejlepších herců své generace a jeho filmografie je plná filmů a seriálů, které si zaslouží pozornost.

V hlavní roli seriálu Invaze

William Fichtner, známý svou charismatickou a zároveň zlověstnou aurou, se objevil v nespočtu filmů a seriálů. Jeho role se pohybují od drsných policistů, přes charismatické záporáky až po tragické postavy s temnou minulostí. Mezi jeho nejznámější filmové počiny patří thriller "Skála" s Nicolasem Cagem a Seanem Connerym, akční sci-fi "Armageddon" s Brucem Willisem a sci-fi thriller "Kontakt" s Jodie Foster.

V televizi si Fichtner získal uznání za roli Alexandra Mahoneho v seriálu "Prison Break", kde ztvárnil inteligentního a neúprosného agenta FBI. Jeho výkon mu vynesl nominaci na cenu Saturn Award. Diváci ho také znají ze seriálů "Invasion", "Crossing Lines" a "Mom".

Fichtnerova schopnost dodat i zdánlivě vedlejším postavám hloubku a komplexnost z něj činí jednoho z nejvyhledávanějších charakterových herců současnosti. Jeho charisma a herecký um mu umožňují s lehkostí přecházet mezi filmovými žánry a zanechávat v divácích trvalý dojem.

Spolupráce s Christopherem Nolanem

William Fichtner a Christopher Nolan spolupracovali na filmu Temný rytíř (2008), kde si Fichtner zahrál menší, ale klíčovou roli bankovního manažera, který se postaví Jokerovi (Heath Ledger). Ačkoliv se na plátně potkali jen krátce, tato zkušenost pro Fichtnera znamenala možnost pracovat s jedním z nejrespektovanějších režisérů současnosti. Fichtner o Nolanovi mluví s velkým respektem a obdivem, oceňuje jeho preciznost, vizi a schopnost vytvořit na place atmosféru, která hercům umožňuje podat ty nejlepší výkony.

Nejen akční hrdina

William Fichtner, pro mnohé známý jako drsňák z akčních filmů, je ve skutečnosti hercem s neuvěřitelně širokým záběrem. Jeho filmografie čítá přes stovku rolí a zahrnuje žánry od sci-fi thrillerů, přes komedie až po historická dramata. Fichtner se nebojí výzev a s lehkostí střídá role záporáků i hrdinů, přičemž do každé postavy vnáší svůj charakteristický šarm a charisma.

william fichtner filmy a pořady

Zatímco si ho někteří pamatují jako chladnokrevného agenta Mahonea ze seriálu "Prison Break", jiní ho milují jako dobrosrdečného šerifa Toma z komedie "Divočina". Ať už jde o hlavní roli nebo o vedlejší postavu, Fichtner vždy dodá svému výkonu hloubku a věrohodnost. Jeho herecký talent a profesionalita mu vynesly respekt kolegů i uznání kritiky.

Pro fanoušky Williama Fichtnera je jeho filmografie jako bonboniéra plná nejrůznějších chutí. Ať už máte rádi akční filmy, komedie, dramata nebo sci-fi, v jeho filmografii si zaručeně najdete to své.

Komediální role ve Špatných sousedích

William Fichtner, známý spíše z dramatických a akčních rolí, překvapil diváky i kritiky svým komediálním talentem ve filmu Špatní sousedé. Jeho postava, pan Larson, přísný a zároveň trochu potrhlý majitel bratrství, dodává filmu nečekaný humor. Fichtner bravurně ztvárňuje komické situace, do kterých se Larson dostává díky řádění Setha Rogena a Zaca Efrona. Jeho suchý humor a perfektní načasování gagů z něj dělají jednu z nejvtipnějších postav filmu.

Ačkoliv je Fichtnerova role ve Špatných sousedech spíše vedlejší, dokázal ji využít naplno a ukázat divákům i castingovým režisérům, že má na víc než jen drsné hrdiny a charakterní postavy. Jeho komediální talent mu otevírá dveře k novým a zajímavým projektům a my se můžeme těšit, čím nás v budoucnu překvapí.

Dabing animovaných filmů

William Fichtner, známý svým charismatickým hlasem, se bohužel příliš nevěnuje dabingu animovaných filmů. Jeho doménou jsou spíše hrané filmy a seriály, kde exceluje ve vážných, často záporných rolích. Jeho hlas, ač příjemný, by se pro animované postavy mohl zdát až příliš realistický a vážný. Přesto by bylo zajímavé slyšet ho v animovaném filmu, třeba jako charakterního mentora nebo moudrého vypravěče. Jeho hlas by jistě dodal postavě na hloubce a uvěřitelnosti.

Fanoušci animovaných filmů tak zatím musí brát zavděk Fichtnerovými skvělými výkony v hraných filmech. Mezi jeho nejznámější role patří například Den velitelství v Pearl Harboru, Černý jestřáb sestřelen nebo Temný rytíř. V televizi si zahrál například v seriálech Útěk z vězení, Impérium lží nebo Mom.

william fichtner filmy a pořady

William Fichtner dnes

William Fichtner je americký herec, který se narodil 27. listopadu 1956. Je známý svými rolemi ve filmech a seriálech jako Kontakt, Armageddon, Černý jestřáb sestřelen, Temný rytíř, Útok na věznici, Pohotovost, Kriminálka Las Vegas a Prison Break.

Fichtner se narodil v Mitchel Air Force Base v New Yorku. Vystudoval Farmingdale High School a poté navštěvoval SUNY Brockport, kde získal titul v oboru trestního soudnictví. Po ukončení studia pracoval Fichtner jako nápravný důstojník v nápravném zařízení Attica.

Herectví se začal věnovat na začátku 80. let 20. století. Zpočátku se objevoval v menších rolích v televizních seriálech a filmech. Jeho průlomová role přišla v roce 1995, kdy si zahrál ve filmu Heat. Od té doby se objevil v mnoha dalších filmech a seriálech.

Mezi jeho nejznámější filmové role patří Butch Cavendish ve filmu Osamělý jezdec, Eric Sacks ve filmu Želvy Ninja a Ken Rosenberg ve filmu Grand Theft Auto V. V televizi je známý svými rolemi Alexandra Mahona v seriálu Prison Break, Carla Grissomea v seriálu Kriminálka Las Vegas a Adama Janikowského v seriálu Mom.

William Fichtner je stále aktivním hercem a v současné době pracuje na několika projektech. Je ženatý s herečkou Kymberly Kalil a mají spolu jednoho syna.