Šílená dovolená: Komedie, která vás zaručeně rozesměje
Komediální klasika 90. let
Devadesátá léta byla zlatou érou pro bláznivé komedie a „šílená dovolená“ se stala synonymem pro tento žánr. Filmy jako „Bláznivá dovolená“ (1983) s Chevy Chasem nebo „Sám doma“ (1990) s Macaulayem Culkinem nastavily laťku pro humor, který byl často založený na fyzickém humoru, nehodách a trapných situacích. Tyto filmy se staly kultovními klasikami a dodnes baví diváky všech věkových kategorií.
„Šílená dovolená“ se stala natolik populárním konceptem, že dala vzniknout celé řadě pokračování a variací. Ať už se jednalo o Griswoldovy mířící do Evropy, na Vánoce nebo do Las Vegas, vždycky se s nimi diváci mohli ztotožnit v touze po nezapomenutelné dovolené, která se ale vždycky zvrtne v sérii katastrof.
Tyto filmy nám připomínají, že i když se věci nedaří podle plánu, důležité je užít si cestu a smát se i vlastním neštěstím. A to je možná důvod, proč jsou „šílené dovolené“ stále tak oblíbené i po tolika letech.
Chevy Chase jako Clark Griswold
Chevy Chase se stal synonymem pro šílené rodinné dovolené díky své ikonické roli Clarka Griswolda ve filmové sérii „Šílená dovolená“. Jeho ztvárnění dobromyslného, ale nešikovného otce rodiny, který se zoufale snaží dopřát svým blízkým perfektní výlet, je jednoduše nezapomenutelné. Chaseův komediální talent a fyzická komika dodávají postavě nezaměnitelný šarm, i když se ocitá v těch nejabsurdnějších a nejtrapnějších situacích.
Jeho nadšení pro rodinnou zábavu, i když se obvykle mění v katastrofu, je nakažlivé a diváci se nemohou ubránit smíchu nad jeho neštěstím. Od scény s rozjetým autem v prvním díle „Šílená dovolená“ (1983) až po jeho trable s vánoční výzdobou ve filmu „Vánoční prázdniny“ (1989) se Chase stal mistrem situační komedie a jeho hlášky z filmů o šílených prázdninách zlidověly. Clark Griswold v podání Chevyho Chase je důkazem, že i ty nejhorší dovolené můžou být zdrojem té nejlepší zábavy.
Cesta do zábavního parku
Byla to chyba. Už jen ten nápad jet do "Zábavního parku Pecka" během vrcholící sezóny křičel průšvih. Fronty jak na banány za totáče, zpocení a protivní lidé, všudypřítomný pach přepáleného cukru a smaženého těsta. A to jsme ještě netušili, co nás čeká uvnitř.
Vlastnost | Šílená dovolená |
---|---|
Žánr | Komedie |
Země původu | USA |
"Tati, já chci na tu horskou dráhu!" kňoural malý Péťa a tahal mě za rukáv. Jeho sestra, pubertální Eliška, jen protočila panenkama a s mobilem v ruce zmizela v davu. Manželka, obtěžkaná batohem a znechuceným výrazem, jen tiše procedila: "Já vám to říkala."
"Pecka" se tvářila jako splněný sen každé rodiny, ale realita byla na míle vzdálená. Kolotoče se zadrhávaly, maskoti vypadali, jako by si odskočili z hororu, a z reproduktorů se linula zmučená verze dětských písniček. Horská dráha, na kterou se Péťa tak těšil, byla kvůli "technické závadě" mimo provoz. Zato stánky s předraženými suvenýry a nezdravými pochutinami fungovaly na jedničku.
Tohle neměla být šílená dovolená ve stylu filmu, tohle byla noční můra. A to jsme ještě netušili, že to nejhorší nás teprve čeká...
Katastrofální sled událostí
Celá ta šílená dovolená začala nevinně. Rodina se těšila na zasloužený odpočinek, sluníčko a pohodu. Jenže hned na letišti se začaly kupit první problémy. Zpožděný let, ztracená zavazadla a nekonečné fronty u přepážek, to vše slibovalo krušné chvíle. A to nejhorší mělo teprve přijít. Po příletu do vysněného letoviska je čekal špinavý a zanedbaný hotel, na hony vzdálený od reklamy v katalogu. Místo blankytného moře a písečné pláže našli jenom špinavou vodu a betonové molo. Jídlo bylo nepoživatelné, počasí se pokazilo a na pokojích řádila banda komárů. Každý den přinášel nové a nové katastrofy, které testovaly trpělivost celé rodiny. Zkrátka šílená dovolená, jak má být, přesně jako v tom filmu s Chevy Chasem. Jenže zatímco ve filmu se diváci baví, tahle rodina prožívala skutečné peklo.
Nezapomenutelné hlášky a scény
Kdo by zapomněl na ikonickou scénu s medvědem, která se stala synonymem pro „šílenou dovolenou“? Nebo na hlášku „Dáš si medovinu?“, která zlidověla a dodnes vyvolává salvy smíchu? Film Šílená dovolená z roku 1986, v originále s názvem National Lampoon's Vacation, se stal kultovní komedií právě díky nezapomenutelným scénám a hláškám, které se nesmazatelně zapsaly do paměti diváků.
Chevy Chase jako smolař Clark Griswold, který se snaží dopravit svou rodinu na vysněnou dovolenou do zábavního parku Walley World, se stal prototypem otce od rodiny, který se snaží ze všech sil, ale smůla ho pronásleduje na každém kroku. Jeho hlášky, ať už jde o komentáře k nehodám, které je potkávají, nebo jeho naivní nadšení, které se často míjí účinkem, jsou zdrojem nekonečné zábavy.
Film je plný gagů a groteskních situací, které baví diváky napříč generacemi. Ať už jde o jízdu v rozpadajícím se autě, setkání s otravnými příbuznými nebo katastrofální pokusy o zábavu v kempu, Šílená dovolená je filmem, na který se nezapomíná. A to i díky nezapomenutelným hláškám a scénám, které se staly součástí popkultury a dodnes baví diváky po celém světě.
Kulturní fenomén a pokračování
„Šílená dovolená“ z roku 1983, s ikonickým výkonem Chevyho Chase v roli Clarka Griswolda, se stala okamžitou klasikou a zrodila fenomén. Film perfektně vystihl humorné katastrofy, které se mohou přihodit na zdánlivě nevinné rodinné dovolené. Jeho obliba se neomezila jen na návštěvnost kin, ale rozšířila se i do popkultury. Hlášky jako „Jste si jistá, že tohle je ta cesta?“ nebo „Tohle není nóbl restaurace, Clarku“ se staly běžnou součástí slovníku a dodnes je s humorem používáme.
Úspěch filmu vedl k natočení několika pokračování, ať už s původním obsazením, nebo s novými tvářemi. Ačkoliv se žádnému z nich nepodařilo dosáhnout kultovního statusu originálu, potvrdily, že téma „šílené dovolené“ je stále aktuální a diváky baví. Fenomén „šílené dovolené“ tak přesahuje rámec filmové série a odráží nadčasovou touhu po dobrodružství, která se občas zvrtne v humorný chaos.
Vliv na popkulturu
Fenomén „šílené dovolené“ se nesmazatelně zapsal do povědomí diváků po celém světě, a to především díky filmové sérii „Bláznivá dovolená“. První film, který odstartoval tuto bláznivou jízdu v roce 1983, se stal kultovní klasikou a zrodil několik pokračování a spin-offů. Griswoldovi, dysfunkční rodinka s neustálou smůlou, se stali synonymem pro chaotické a nepředvídatelné rodinné výlety. Jejich snaha o „dokonalou dovolenou“ plnou zábavných aktivit a nezapomenutelných zážitků se vždy zvrhne v sled katastrofálních, ale zároveň neuvěřitelně komických situací. Filmy „Bláznivá dovolená“ tak nastavily zrcadlo stereotypům spojeným s dovolenou a s humorem sobě vlastním ukázaly, že ne vždy jde vše podle plánu.
Popularita filmů se odrazila i v popkultuře. Hlášky postav, jako je Clark Griswold (Chevy Chase) nebo děda Al (John Candy), zlidověly a dodnes baví diváky. Filmy inspirovaly také řadu televizních show, komediálních skečů a reklam, které si pohrávají s motivem „šílené dovolené“.
I když filmová série „Bláznivá dovolená“ dosáhla vrcholu popularity v 80. a 90. letech, její odkaz je stále živý. Filmy si získaly oblibu i u mladších generací, které v nich nacházejí nadčasový humor a sympatické postavy. „Šílená dovolená“ se tak stala součástí filmové historie a fenoménem, který i po letech baví a inspiruje.
Oblíbenost i po letech
Fenomén „šílené dovolené“ nezevšedl ani po letech. Naopak, snímky jako „Bláznivá dovolená“ z roku 1983 s Chevy Chasem a Beverly D’Angelo v hlavních rolích, si získaly kultovní status a baví diváky napříč generacemi. Humor založený na nehodách, trablech a bizarních situacích, do nichž se rodina Griswoldových neustále dostává, zřejmě nikdy nezestárne. I dnes, v době propracovaných trikových komedií, si „Bláznivá dovolená“ a její pokračování drží své místo a dokazují, že v jednoduchosti je síla.
Popularitu fenoménu dokazuje i fakt, že v roce 2015 vznikl remake snímku s názvem „Šílená dovolená“. Přestože se nesetkal s takovým ohlasem jako originál, svědčí o tom, že téma chaotické rodinné dovolené je stále aktuální a diváky baví. Ať už se jedná o původní film, jeho pokračování, nebo moderní variaci, „šílená dovolená“ zkrátka baví i po letech a připomíná nám, že i když nejde všechno podle plánu, důležité je užít si cestu – i s jejími nástrahami.
Typická americká rodinná dovolená
Představa typické americké rodinné dovolené se často stává terčem filmové satiry, a to z dobrého důvodu. Filmy jako "Šílená dovolená" s Chevym Chasem nebo jeho modernější předělávka s Eddem Helmsem mistrně vykreslují všechny ty katastrofy a trapasy, které se můžou na zdánlivě idylické cestě za odpočinkem přihodit.
Zaparkovat rodinný karavan v kempu plném podivínů, ztratit se v bludišti turistických atrakcí, bojovat s neposlušnými dětmi u přeplněného bazénu - to vše jsou situace, které rezonují s diváky, protože v nich vidí odraz vlastních, i když možná méně extrémních, zážitků.
Tyto filmy ale nejsou jen o laciném humoru. Pod povrchem šílenství se skrývá i dojemný příběh o důležitosti rodiny a o tom, že i přes všechny překážky a nedorozumění se láska a pouto mezi blízkými nakonec vždycky prosadí. Ať už se tedy na "šílenou dovolenou" díváme s pobavením, nostalgií nebo s hrůzou, jedno je jisté: vždycky nám připomene, že v životě (a už vůbec ne na dovolené) nejde vždycky všechno podle plánu.
Humor založený na neštěstí
Šílená dovolená, ať už mluvíme o obecném konceptu nebo o filmu, často sází na humor, který pramení z neštěstí. Vždyť co je vtipnějšího než sledovat, jak se někomu hroutí plány před očima, že? No, pro někoho to může být zdrojem škodolibé radosti, pro jiného spíše důvodem k trapnému úsměvu.
Typickým příkladem je rodina, která se vydá na zdánlivě idylický výlet, jen aby narazila na sérii katastrof. Ztracená zavazadla, děravé stany, otrava jídlem, to vše jsou ingredience, ze kterých se vaří groteskní humor šílené dovolené. Ať už se jedná o klasiku žánru jako jsou filmy s Mr. Beanem nebo o modernější počiny, princip zůstává stejný - smát se чужому neštěstí.
Důležité je ovšem dodat, že tento typ humoru by měl být vždy podáván s nadsázkou a neměl by cílit na skutečné utrpení. Cílem je pobavit nad absurdními situacemi a ne zesměšňovat skutečné problémy. Vždyť ruku na srdce, kdo z nás se alespoň jednou nevrátil z dovolené s historkou o nějaké té katastrofě?
Publikováno: 16. 08. 2024
Kategorie: kultura