Projděte si místa, kde vznikala pohádka S čerty nejsou žerty
- Zámek Švihov jako hlavní dějiště filmu
- Vesnice Hoštice u Volyně
- Mlýn v Hoslovicích u Strakonic
- Zámek Červená Lhota a scény u rybníka
- Historické centrum města Prachatice
- Hrad Rožmberk nad Vltavou
- Zřícenina hradu Dívčí Kámen
- Pivovar Regent v Třeboni
- Zámek Kratochvíle u Netolic
- Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči
Zámek Švihov jako hlavní dějiště filmu
Vodní hrad Švihov se stal hlavním dějištěm pohádky S čerty nejsou žerty, kde se odehrávala většina klíčových scén tohoto oblíbeného filmu. Tato impozantní gotická pevnost ze 14. století poskytla dokonalou kulisu pro příběh Petra Máchala a princezny Adélky. Právě na Švihově se natáčely všechny zásadní scény odehrávající se na Machovském panství, včetně interiérových záběrů z komnat kněžny a jejího služebnictva.
Na nádvoří hradu byly zachyceny důležité momenty setkání Petra s knížetem, stejně jako scény zobrazující každodenní život na panství. Charakteristické arkády a kamenné zdi hradu dodaly filmu autentickou středověkou atmosféru. V hradní kuchyni se natáčely scény s kuchařkou Dorotkou, kterou ztvárnila Julie Jurištová, a právě zde se odehrávaly vtipné momenty s čerty pokoušejícími se uvařit polévku.
Švihov posloužil také jako kulisa pro záběry z pekelného sklepení, kde se Petr setkal s Luciperem. Temné hradní sklepy s klenutými stropy a tajemnými chodbami dokonale zapadly do představy o pekle. Filmaři využili přirozené vlastnosti hradu, včetně jeho vodního opevnění, které dodalo snímku na dramatičnosti, zejména ve scénách, kdy Petr prchá před knížecími vojáky.
V hradní kapli se natáčela důležitá scéna svatby princezny Adélky s Petrem, přičemž původní gotická architektura kaple vytvořila dokonalou kulisu pro tento slavnostní okamžik. Zajímavostí je, že některé místnosti hradu byly pro potřeby filmu speciálně upraveny a vyzdobeny, aby odpovídaly představě režiséra Hynka Bočana o podobě knížecího sídla.
Vodní příkop obklopující hrad byl využit v několika akčních scénách, včetně útěku Petra před pronásledovateli. Filmaři ocenili především zachovalost hradu a jeho autentický středověký ráz, který nepotřeboval výrazné úpravy pro vytvoření věrohodného prostředí pohádky. Švihov se díky filmu stal vyhledávaným turistickým cílem, kde návštěvníci dodnes mohou procházet stejnými místy, kde se pohybovali hlavní hrdinové této oblíbené pohádky.
Hradní nádvoří, které ve filmu sloužilo jako dějiště trhů a slavností, si zachovalo svůj původní charakter a dodnes připomíná atmosféru natáčení. Místní průvodci často během prohlídek upozorňují na konkrétní místa, kde se odehrávaly jednotlivé scény, a vypráví zajímavosti z natáčení. Hrad Švihov se tak nesmazatelně zapsal do historie české kinematografie a stal se symbolem jedné z nejoblíbenějších českých pohádek všech dob.
Vesnice Hoštice u Volyně
Malebná jihočeská vesnice Hoštice u Volyně se stala díky filmové pohádce S čerty nejsou žerty jedním z nejznámějších míst české kinematografie. Tato obec, ležící nedaleko Strakonic, se proslavila především jako filmové působiště hlavního hrdiny Petra Máchala. Režisér Hynek Bočan si tuto lokaci nevybral náhodou - tradiční jihočeská architektura, zachovalé statky a autentická venkovská atmosféra dokonale zapadaly do děje pohádky z 19. století.
Většina exteriérových záběrů byla natočena přímo v centru obce, zejména na návsi s kapličkou a okolních usedlostech. Máchalův statek, který ve filmu hraje ústřední roli, dodnes stojí v nezměněné podobě a je častým cílem filmových fanoušků. Jedná se o typickou jihočeskou usedlost s charakteristickým štítem a prostorným dvorem, kde se odehrávaly klíčové scény včetně památného setkání Petra s čertem Jankem.
Místní obyvatelé dodnes s hrdostí vzpomínají na natáčení, které probíhalo v roce 1984. Mnoho z nich se dokonce objevilo ve filmu jako komparz, čímž přispěli k autentické atmosféře snímku. Zajímavostí je, že některé interiérové scény byly natáčeny v různých místních staveních, přičemž filmaři využívali původní vybavení statků, což dodalo filmu na věrohodnosti.
V současnosti je vesnice Hoštice významným turistickým cílem, především díky své filmové slávě. Návštěvníci zde mohou obdivovat zachovalou lidovou architekturu jihočeského baroka, která je typická pro celý region. Místní obecní úřad dokonce vytvořil naučnou stezku po filmových lokacích, kde si mohou příznivci pohádky připomenout slavné scény přímo v místech jejich vzniku.
Kromě samotného Máchalova statku si filmaři pro natáčení vybrali i další významné lokace v obci. Například scény z vesnické hospody byly natáčeny v autentickém prostředí místního hostince, který funguje dodnes. Vesnice si i po letech zachovává svůj původní ráz, což umožňuje návštěvníkům prožít atmosféru filmu takřka v nezměněné podobě.
Zajímavé je, že některé záběry vznikaly i v okolních lesích a na polních cestách v bezprostředním okolí Hoštic. Tyto lokace posloužily především pro natáčení scén s čerty a jejich rejdy. Místní krajina s charakteristickými remízky a alejemi podél cest vytváří dokonalou kulisu pro pohádkový příběh. V současnosti zde můžete najít i několik informačních tabulí, které připomínají konkrétní filmové scény a obsahují zajímavosti z natáčení.
Hoštice u Volyně se tak díky filmu staly významným kulturním dědictvím, které přitahuje návštěvníky z celé České republiky. Obec tento odkaz aktivně udržuje a rozvíjí, pořádá tematické akce a snaží se zachovat autentický ráz vesnice pro další generace filmových fanoušků.
V zámku Švihov a jeho okolí, kde se natáčela pohádka S čerty nejsou žerty, stále dýchá kouzlo starých časů a příběhů
Radmila Vostřáková
Mlýn v Hoslovicích u Strakonic
Středověký vodní mlýn v Hoslovicích u Strakonic se proslavil především díky kultovní pohádce S čerty nejsou žerty, kde sloužil jako hlavní dějiště příběhu mlynáře Petra a princezny Angeliny. Tento unikátní technický skvost, který se nachází na Strakonicku, je nejstarším a nejzachovalejším vodním mlýnem v České republice. Mlýn byl postaven již v 16. století a jeho autentický vzhled si zachoval až do současnosti.
V roce 1983 si filmový štáb pod vedením režiséra Hynka Bočana vybral právě tento mlýn jako perfektní kulisu pro natáčení. Diváci si mohou dodnes prohlédnout původní mlýnici, kde se odehrávaly scény s Petrem Málem v podání Vladimíra Dlouhého. Mlýn si ve filmu zahrál společně s dalšími lokacemi, jako jsou hrad Švihov či zámek Červená Lhota.
Hoslovický mlýn je výjimečný svou původní technologií, která zahrnuje funkční mlýnské kolo na horní vodu. Součástí areálu je také hospodářské stavení, chlévy a stodola, které jsou kryté doškovými střechami. Poslední mlynářskou rodinou, která zde hospodařila až do roku 1982, byli Harantovi. Jejich způsob života se prakticky nezměnil od 19. století, což přispělo k zachování autenticity místa.
Návštěvníci mohou v současnosti obdivovat nejen exteriéry známé z pohádky, ale také interiéry s původním vybavením. V mlýnici se nachází kompletní mlecí zařízení včetně původních mlýnských kamenů. Zajímavostí je, že mlýn nikdy nebyl elektrifikován a všechny mechanismy byly poháněny vodní silou. V obytné části se dochovalo původní vybavení světnice s kachlovými kamny, které si můžeme pamatovat ze scén pohádky.
Areál mlýna prošel v letech 2005-2007 rozsáhlou rekonstrukcí, při níž byl kladen důraz na zachování původního charakteru. Dnes slouží jako významná technická památka a muzeum mlynářství. Pravidelně se zde konají ukázky tradičního mletí obilí, pečení chleba v původní peci a další řemeslné aktivity. Návštěvníci tak mohou na vlastní oči vidět, jak vypadal život na mlýně v době, kdy zde pobýval filmový mlynář Petr se svou princeznou.
Mlýn v Hoslovicích představuje jedinečnou ukázku lidové architektury a řemeslného umu našich předků. Jeho význam dalece přesahuje filmovou slávu, kterou mu přinesla pohádka S čerty nejsou žerty. Je živoucím svědectvím o způsobu života a práce českých mlynářů v minulých staletích. Každoročně jej navštíví tisíce turistů, kteří zde mohou obdivovat nejen filmové lokace, ale především autenticky zachovaný kus české historie.
Zámek Červená Lhota a scény u rybníka
Romantický vodní zámek Červená Lhota, tyčící se na skále uprostřed rybníka, se stal jednou z nejvýraznějších filmových lokací pohádky S čerty nejsou žerty. Právě zde se odehrávaly důležité scény, které si diváci dodnes pamatují. Zámek, nacházející se nedaleko Jindřichova Hradce, poskytl dokonalou kulisu pro příběh Petra Máchala a princezny Angeliny.
Na břehu zámeckého rybníka se natáčela legendární scéna, kdy Petr zachraňuje princeznu Angelinu před utonutím. Herci Karel Heřmánek a Valérie Kaplanová zde museli strávit několik náročných natáčecích dní, během kterých se opakovaně brodili studenou vodou. Filmový štáb využil přirozené kouzlo lokace, kdy se červená fasáda zámku zrcadlí na vodní hladině, což vytvořilo působivou atmosféru pro dramatickou záchrannou akci.
V okolí zámku se také natáčely scény, kdy Petr prchá před knížecími vojáky. Malebný anglický park obklopující zámek poskytl ideální prostředí pro tyto akční sekvence. Zajímavostí je, že původně bílý zámek získal své charakteristické červené zbarvení až v 18. století, kdy byl přestavěn v barokním slohu. Tato jedinečná barva fasády se stala poznávacím znamením nejen samotného zámku, ale i celé pohádky.
Filmaři využili také vnitřní prostory zámku, především pro natočení scén z knížecího dvora. Historické interiéry s původním vybavením dodaly filmu autentickou atmosféru středověkého sídla. Zámecká kaple pak posloužila jako kulisa pro důležité momenty příběhu, včetně závěrečné svatební scény.
Rybník obklopující zámek hrál ve filmu významnou roli. Kromě záchranné scény se zde natáčely i záběry, kdy Petr pozoruje princeznu při její pravidelné projížďce na loďce. Filmaři museli pečlivě plánovat natáčení těchto vodních scén, aby zachytili nejlepší světelné podmínky a odraz zámku na vodní hladině. Pro potřeby filmu byl dokonce speciálně upraven břeh rybníka, aby lépe vyhovoval potřebám natáčení.
Červená Lhota se díky pohádce S čerty nejsou žerty stala vyhledávaným turistickým cílem. Návštěvníci zde mohou obdivovat nejen architektonickou krásu zámku, ale také si připomenout oblíbené scény z filmu. Každoročně sem míří tisíce turistů, kteří chtějí na vlastní oči vidět místa, kde se odehrával příběh Petra a Angeliny. Zámek je přístupný veřejnosti a nabízí několik prohlídkových tras, během kterých průvodci často zmiňují zajímavosti z natáčení této kultovní pohádky.
Historické centrum města Prachatice
Historické centrum Prachatic se stalo významným dějištěm oblíbené československé pohádky S čerty nejsou žerty. Toto malebné jihočeské město s bohatou historií poskytlo filmařům dokonalou kulisu pro natáčení několika klíčových scén. Především Velké náměstí s renesančními domy a charakteristickou architekturou se objevilo v mnoha záběrech filmu.
Na prachatickém náměstí se natáčely především scény z městského prostředí, kde se odehrával příběh Petra Máchala. Diváci mohou rozpoznat zejména dům čp. 13, známý jako Sittrův dům, který ve filmu sloužil jako exteriér hostince. Právě zde se odehrávala památná scéna, kdy čert Janek poprvé vstoupil mezi lidi. Fasáda domu s nádhernými sgrafity a renesančními prvky dodává filmu autentickou atmosféru středověkého města.
Další významnou lokací v historickém centru je Stará radnice, jejíž průčelí se také objevilo v několika záběrech. Prachatické náměstí bylo pro filmaře ideální díky své zachovalosti a minimálním moderním zásahům do historické architektury. Měšťanské domy s podloubími, zdobenými fasádami a původními prvky z 16. století vytvořily dokonalou kulisu pro pohádkový příběh.
V době natáčení v roce 1984 bylo historické centrum Prachatic již památkově chráněno, což zajistilo jeho autentický vzhled. Dolní brána, která je jednou z dominant města, se také objevila v několika záběrech, především když hlavní hrdina přicházel do města. Zajímavostí je, že některé scény byly natáčeny i v přilehlých uličkách, které si dodnes zachovaly svůj středověký charakter.
Prachatické historické centrum není spojeno pouze s touto pohádkou. Jeho architektonická hodnota je uznávána i v mezinárodním měřítku. Renesanční měšťanské domy patří k nejzachovalejším v České republice a jejich výzdoba odráží bohatství města v době, kdy tudy procházela významná obchodní Zlatá stezka.
Filmařský štáb využil pro natáčení i kostel sv. Jakuba, který dominuje náměstí. Jeho monumentální věž se objevuje v několika záběrech a dotváří tak charakteristickou siluetu města. Interiéry některých domů posloužily také jako kulisy pro natáčení, přičemž filmaři ocenili zejména zachovalé klenby a původní architektonické prvky.
Dnes je historické centrum Prachatic vyhledávaným turistickým cílem nejen kvůli své architektonické hodnotě, ale také díky spojení s oblíbenou pohádkou. Návštěvníci často hledají konkrétní místa, kde se jednotlivé scény natáčely, a město se tak stalo součástí filmové turistiky. Renesanční náměstí s okolními ulicemi představuje živoucí učebnici architektury a historie, která díky filmu S čerty nejsou žerty získala další rozměr v české kulturní paměti.
Hrad Rožmberk nad Vltavou
Malebný hrad Rožmberk nad Vltavou se stal jednou z nejvýznamnějších filmových lokací legendární pohádky S čerty nejsou žerty. Tento středověký skvost, tyčící se nad meandrem řeky Vltavy, posloužil filmařům jako dokonalá kulisa pro příběh Petra Máchala a princezny Angeliny. Ve filmu představoval sídlo knížete Václava Antonína, kde se odehrávaly klíčové scény včetně závěrečné svatby hlavních hrdinů.
Natáčení probíhalo především v exteriérech hradu, kde můžeme dodnes obdivovat charakteristické červenobílé fasády a mohutné hradní věže. Právě zde se točily scény, kdy Petr přichází žádat o princeznu, a také momenty, kdy kníže řeší situaci s čerty. Nádvoří hradu posloužilo pro natáčení příjezdu kočárů a jezdeckých scén. Interiéry hradu se objevily v několika důležitých záběrech, především v reprezentačních prostorách Dolního hradu.
Zajímavostí je, že filmaři využili i hradní kapli, kde se natáčela závěrečná svatební scéna. Původní gotická kaple ze 14. století dodala těmto záběrům autentickou středověkou atmosféru. V Rytířském sále se zase odehrávaly scény plesových událostí a důležitých jednání mezi knížetem a ostatními postavami.
Historie hradu sahá až do 13. století, kdy jej založil rod Vítkovců. Později se stal majetkem mocného rodu Rožmberků, kteří jej přestavěli do současné podoby. Právě tato historická autenticita byla jedním z hlavních důvodů, proč si režisér Hynek Bočan vybral pro natáčení právě tento hrad. Monumentální architektura a zachovalé historické interiéry dokonale zapadaly do pohádkového příběhu.
Během natáčení v roce 1984 museli filmaři řešit několik technických výzev. Například osvětlení rozsáhlých hradních prostor bylo velmi náročné, stejně jako koordinace komparzu v úzkých chodbách a na schodištích. Přístupová cesta k hradu byla využita pro dramatické scény příjezdu kočárů, přičemž bylo nutné zajistit bezpečnost herců i historického objektu.
V současnosti je hrad Rožmberk oblíbeným turistickým cílem, kde návštěvníci mohou spatřit autentická místa z pohádky. Průvodci často zmiňují zajímavosti z natáčení a ukazují konkrétní lokace, kde se jednotlivé scény odehrávaly. Hradní muzeum dokonce obsahuje expozici věnovanou filmu, včetně fotografií z natáčení a některých rekvizit.
Zajímavým faktem je, že některé scény musely být přetáčeny kvůli špatnému počasí, což prodloužilo pobyt filmového štábu na hradě. Místní obyvatelé dodnes vzpomínají na období natáčení jako na výjimečnou událost, která významně přispěla k popularitě hradu. Díky filmu se Rožmberk stal nejen historickou památkou, ale také symbolem české pohádkové tvorby, který každoročně přitahuje tisíce návštěvníků toužících vidět místa, kde se tento oblíbený příběh natáčel.
Zřícenina hradu Dívčí Kámen
Romantická zřícenina hradu Dívčí Kámen se nachází na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Vltavy a Křemežského potoka nedaleko Českého Krumlova. Toto magické místo se stalo jednou z klíčových lokací pro natáčení legendární pohádky S čerty nejsou žerty. Právě zde se odehrávaly důležité scény, kdy Petr Máchal přichází na hrad, aby získal zpět svůj ukradený mlýn od chamtivého správce Lišty.
Hrad byl založen v roce 1349 Rožmberky a jeho mohutné hradby a zachovalé pozůstatky kdysi velkolepého sídla dodnes přitahují návštěvníky z celé České republiky. Ve filmu sloužily především impozantní hradní zdi a nádvoří jako kulisa pro setkání Petra s kněžnou, která mu měla pomoci získat spravedlnost. Filmaři využili především severní část hradu, kde se nachází nejzachovalejší části původního opevnění.
Zajímavostí je, že během natáčení v roce 1984 museli filmaři některé části hradu speciálně upravit a postavit dodatečné kulisy, aby místo působilo více pohádkově. Na nádvoří byly dostavěny dřevěné konstrukce a některé zdi byly uměle zrestaurovány, aby lépe vyhovovaly filmovému zpracování. Scéna, kdy Petr prochází hradní bránou, patří k nejpamátnějším záběrům celého filmu a dodnes ji lze na místě přesně identifikovat.
Dívčí Kámen nebyl vybrán pro natáčení náhodou. Jeho strategická poloha na vysokém skalním ostrohu, obklopená hustými lesy a dvěma řekami, vytváří dokonalou atmosféru pro pohádkový příběh. Režisér Hynek Bočan ocenil především autentickou středověkou architekturu a působivé výhledy do krajiny, které dodaly filmu na věrohodnosti a vizuální kráse.
V současnosti je zřícenina hradu oblíbeným turistickým cílem a každoročně ji navštíví tisíce filmových fanoušků, kteří chtějí na vlastní oči vidět místa, kde se jejich oblíbená pohádka natáčela. Na hradě se pravidelně konají speciální prohlídky zaměřené právě na filmové lokace, během kterých průvodci ukazují přesná místa jednotlivých scén a vypráví zajímavosti z natáčení.
Kromě filmových záběrů je hrad významný i z historického hlediska. Jeho mohutné opevnění, které se dochovalo do dnešních dnů, patří k nejlepším ukázkám středověké fortifikační architektury v jižních Čechách. Návštěvníci mohou dodnes obdivovat pozůstatky hradního paláce, věží, hradeb a hospodářských budov, které společně vytvářejí působivý celek připomínající slavnou minulost tohoto místa.
Pro filmové nadšence je zajímavé, že některé interiérové scény, které se ve filmu odehrávají zdánlivě na hradě, byly ve skutečnosti natočeny v ateliérech na Barrandově. Přesto exteriérové záběry z Dívčího Kamene patří k těm nejpůsobivějším v celém filmu a významně přispěly k jeho nezaměnitelné atmosféře.
Pivovar Regent v Třeboni
Třeboňský pivovar Regent, který se pyšně tyčí nad historickým centrem města, sehrál významnou roli ve slavné pohádce S čerty nejsou žerty. Právě zde se natáčely důležité scény, kdy Petr Máchal pracoval jako pomocník sládka. Historická budova pivovaru, založeného již v roce 1379, poskytla autentické kulisy pro příběh, který si získal srdce několika generací diváků.
Místo natáčení | Filmová scéna |
---|---|
Hrad Švihov | Exteriéry pekla a zámku |
Zámek Červená Lhota | Vodní zámek knížete |
Hrad Krakovec | Scény z pekla |
Mlýn Hoštice | Petrova chalupa |
V pivovaru se natáčely především scény z varny a sklepení, kde se Petr učil pivovarskému řemeslu. Charakteristické červené cihly a mohutné klenby sklepení vytvořily dokonalou atmosféru pro pohádkový příběh. Zajímavostí je, že většina původního vybavení pivovaru, které je ve filmu vidět, se zde nachází dodnes. Návštěvníci tak mohou spatřit autentické prostředí, kde se před více než třiceti lety procházel Karel Heřmánek v roli Petra Máchala.
Pivovar Regent je nejen filmovou památkou, ale především živým svědkem české pivovarské tradice. Jeho historie sahá do dob Rožmberků, kteří položili základy pivovarnického umění v Třeboni. Současná podoba pivovaru pochází z přelomu 19. a 20. století, kdy prošel rozsáhlou přestavbou. Charakteristická věž s hodinami, která je viditelná i ve filmu, se stala symbolem nejen pivovaru, ale celého města.
Ve sklepních prostorách, kde se točily scény s čerty, se dodnes nachází původní ležácké tanky. Právě zde se odehrával důležitý moment, kdy se Petr učil rozeznávat kvalitu piva. Temné chodby sklepení, které ve filmu působily tajemně a mysticky, jsou ve skutečnosti důmyslným systémem pro skladování a zrání piva při optimální teplotě.
Filmaři si pivovar Regent nevybrali náhodou. Jeho architektura a atmosféra dokonale zapadaly do pohádkového příběhu. Masivní cihlové zdi, klenutá okna a historické prvky vytvářely přirozené kulisy, které nepotřebovaly mnoho úprav. Scény natočené v pivovaru patří k nejautentičtějším částem celého filmu.
V současnosti pivovar nabízí prohlídkové trasy, během kterých mohou návštěvníci vidět místa známá z filmu. Průvodci často zmiňují zajímavosti z natáčení a ukazují konkrétní lokace, kde stály kamery. Pivovar si zachoval svůj historický ráz a stále vyrábí pivo tradičními postupy. Turisté mohou navštívit i pivovarskou restauraci, kde ochutnají místní speciality a pivo Regent, které se zde vaří nepřetržitě již více než 600 let.
Filmové záběry z pivovaru Regent pomohly zvýšit povědomí o tomto historickém skvostu české pivovarské architektury. Díky pohádce S čerty nejsou žerty se třeboňský pivovar stal vyhledávaným turistickým cílem, který každoročně přiláká tisíce návštěvníků, toužících na vlastní oči spatřit místa, kde se odehrával příběh Petra Máchala a jeho souboje s pekelnými silami.
Zámek Kratochvíle u Netolic
Renesanční zámek Kratochvíle u Netolic se stal jedním z nejvýznamnějších filmových míst pohádky S čerty nejsou žerty. Tento architektonický skvost z konce 16. století, postavený na přání Viléma z Rožmberka, posloužil filmařům jako dokonalá kulisa pro několik klíčových scén této oblíbené české pohádky. Právě zde se natáčely důležité scény s princeznou Angelínou a mladým Petrem Málem, včetně romantických momentů v zámecké zahradě.
Exteriéry i interiéry zámku se ve filmu objevují především v záběrech, kde princezna Angelína tráví čas ve svých komnatách. Zajímavostí je, že filmaři využili nejen hlavní budovu zámku, ale i přilehlé zahrady a ohradní zeď s věžičkami. Zámecká kaple svaté Markéty, která je součástí areálu, se také objevila v několika záběrech, i když ve filmu není přímo identifikovatelná. Renesanční architektura zámku s typickými sgrafity a štíhlými komíny dokonale zapadla do pohádkového příběhu.
Natáčení probíhalo především v letních měsících roku 1984, kdy se filmový štáb na zámku zdržel několik týdnů. Režisér Hynek Bočan si vybral Kratochvíli především pro její autentickou renesanční atmosféru a zachovalost původních architektonických prvků. Zámek v té době procházel částečnou rekonstrukcí, což paradoxně některým scénám dodalo ještě větší autenticitu.
V současnosti je zámek Kratochvíle oblíbeným cílem filmových fanoušků, kteří zde mohou navštívit místa, kde se pohybovali hlavní hrdinové pohádky. Návštěvníci mohou vidět například okno, ze kterého princezna Angelína vyhlížela, nádvoří, kde se odehrávaly jezdecké scény, či zahradu, v níž se Petr s princeznou procházeli. Správa zámku dokonce připravila speciální prohlídkovou trasu, která mapuje filmová místa.
Zámek si však zachovává svou historickou hodnotu i mimo filmovou slávu. Jeho unikátní architektura kombinující italské a české renesanční prvky, bohatá výzdoba interiérů a překrásné zahrady z něj činí významnou památku jihočeského regionu. Původně byl zámek koncipován jako letní sídlo a místo odpočinku, což se odráží v jeho vzdušné architektuře a harmonickém začlenění do okolní krajiny.
Pro filmové účely byly některé části zámku speciálně upraveny, například byly dočasně přemístěny některé exponáty a nábytek, aby lépe vyhovovaly potřebám natáčení. Zajímavostí je, že některé interiérové záběry byly ve skutečnosti natočeny v jiných lokacích, především na zámku Červená Lhota, ale díky šikovné práci filmařů tento fakt běžný divák nepozná. Zámek Kratochvíle tak zůstává v povědomí diváků především jako sídlo princezny Angelíny a místo, kde se odehrála podstatná část této nezapomenutelné české pohádky.
Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči
Telčské náměstí Zachariáše z Hradce se stalo jedním z nejvýznamnějších míst natáčení oblíbené československé pohádky S čerty nejsou žerty. Toto malebné historické náměstí, které je součástí památky UNESCO, posloužilo filmařům jako dokonalá kulisa pro několik klíčových scén. Právě zde se odehrávaly důležité momenty příběhu Petra Máchala, především scény z městského prostředí a tržiště.
Na náměstí se natáčely zejména scény z jarmarku, kde Petr Máchál prodával své výrobky a setkal se s knížecím výběrčím daní. Charakteristické podloubí renesančních domů vytvořilo autentickou atmosféru historického města. Divák může dodnes obdivovat zachovalé měšťanské domy s typickými štíty a sgrafitovou výzdobou, které ve filmu dokonale představovaly městečko, kde hlavní hrdina žil.
Západní strana náměstí s radnicí posloužila jako pozadí pro scénu, kdy Petr utíká před draby. Zajímavostí je, že filmaři využili prakticky celé náměstí, včetně Mariánského sloupu, který je vidět v několika záběrech. Kašna uprostřed náměstí, která pochází z roku 1826, se také objevila v několika scénách, především když se na náměstí konalo tržiště.
Architektonická jedinečnost náměstí spočívá v tom, že většina domů má zachované původní renesanční a barokní průčelí. Právě tato autenticita přesvědčila režiséra Hynka Bočana, aby si vybral Telč jako hlavní lokaci pro natáčení městských scén. Náměstí poskytlo dokonalou kulisu pro vytvoření atmosféry pohádkového města, aniž by bylo potřeba výraznějších filmařských úprav.
Zajímavé je, že během natáčení v roce 1984 museli filmaři některé moderní prvky na náměstí maskovat nebo odstranit, aby zachovali dobový ráz. To se týkalo především dopravních značek, veřejného osvětlení a dalších současných prvků. Místní obyvatelé dodnes vzpomínají na natáčení jako na významnou událost v historii města a rádi ukazují návštěvníkům konkrétní místa, kde se jednotlivé scény natáčely.
V současnosti je náměstí Zachariáše z Hradce oblíbeným cílem filmových turistů, kteří zde hledají známá místa z pohádky. Mnoho návštěvníků přichází s fotografiemi z filmu a snaží se najít přesná místa, kde stály kamery. Telčské náměstí si i po letech zachovává svůj původní charakter, což umožňuje fanouškům pohádky prožít atmosféru filmu na vlastní kůži.
Díky své fotogeničnosti a historické zachovalosti se náměstí Zachariáše z Hradce stalo vyhledávanou lokací i pro další filmové produkce. Nicméně právě pohádka S čerty nejsou žerty zůstává nejvýznamnějším filmovým počinem, který se zde natáčel, a významně přispěla k popularizaci tohoto místa mezi širokou veřejností.
Publikováno: 17. 04. 2025