Konec brigád bez záruk? Zrušení dohody o provedení práce je na stole!

Zrušení Dohody O Provedení Práce

Co je dohoda o provedení práce

Dohoda o provedení práce je specifickým typem pracovněprávního vztahu, který se od běžné pracovní smlouvy liší v několika důležitých bodech. Zrušení dohody o provedení práce se řídí pravidly stanovenými v Zákoníku práce a může k němu dojít z několika důvodů. Konec pracovního vztahu na základě dohody o provedení práce nastává především splněním sjednaného úkolu, uplynutím sjednané doby nebo dohodou smluvních stran. V případě, že je dohoda o provedení práce ukončena před splněním sjednaného úkolu, má zaměstnanec nárok na poměrnou část odměny. Důležité je pamatovat na to, že i v případě dohody o provedení práce má zaměstnanec nárok na dodržování základních pracovněprávních norem, jako je například minimální mzda, bezpečnost a ochrana zdraví při práci nebo zákaz diskriminace.

Základní pravidla dohody

Zrušení dohody o provedení práce, stejně jako ukončení pracovního poměru založeného na této dohodě, se řídí specifickými pravidly. Obě strany, tedy jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec, se musí řídit zákoníkem práce a dodržovat všechny stanovené podmínky. Důležitým aspektem je písemná forma dohody. Ať už se jedná o samotnou dohodu o provedení práce, její zrušení nebo ukončení pracovního poměru, vše musí být zdokumentováno písemně. V opačném případě hrozí neplatnost takového jednání. Zákoník práce dále stanovuje lhůty, které je nutné dodržet. Zaměstnavatel i zaměstnanec by se s těmito lhůtami měli seznámit a řídit se jimi, aby předešli případným sporům a komplikacím.

Vlastnost Zrušení dohody o provedení práce Výpovědní lhůta
Nutnost uvádět důvod Ne Ano (kromě zkušební doby)
Možnost odstupného Ne Ano (za splnění podmínek)

Kdy je možné dohodu zrušit

Dohodu o provedení práce, na rozdíl od klasického pracovního poměru, je možné ukončit poměrně jednoduše. Zákoník práce umožňuje zrušení dohody o provedení práce i bez udání důvodu. Důležité ale je, že výpovědní doba v tomto případě činí 15 dnů a začíná běžet prvním dnem následujícím po dni, ve kterém byla výpověď doručena druhé smluvní straně. Kromě výpovědi bez udání důvodu je možné dohodu o provedení práce ukončit i z jiných důvodů, které si smluvní strany můžou dohodnout. Typicky se jedná o situace, kdy zaměstnanec není schopen práci dokončit z důvodu dlouhodobé nemoci, nebo pokud zaměstnavatel již práci nepotřebuje. V těchto případech je vhodné, aby si strany dohodly důvod ukončení písemně, aby se předešlo případným sporům. Pamatujte, že i když je ukončení dohody o provedení práce jednodušší než u klasického pracovního poměru, je důležité dodržet všechny zákonné náležitosti, aby nedošlo k porušení práv žádné ze smluvních stran.

Zrušení dohody dohodou

Zrušení dohody o provedení práce, zkráceně DPP, je upraveno v zákoníku práce a je možné se s ním setkat v praxi poměrně často. Zrušení dohody dohodou představuje oboustranně výhodný a rychlý způsob, jak ukončit pracovní poměr založený na DPP. Jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel se v takovém případě dohodnou na dni, kdy pracovní poměr skončí. Tato dohoda musí být písemná, jinak je neplatná. Důležité je pamatovat, že dohoda o ukončení DPP dohodou nepodléhá žádné výpovědní době. To znamená, že pracovní poměr může skončit i v den, kdy je dohoda uzavřena. Vždy je ale nutné zvážit všechny okolnosti a zvolit takový postup, který bude pro obě strany co nejvýhodnější.

Zrušení dohody o provedení práce je jako zavření knihy. Některé kapitoly jsou vzrušující, jiné nudné, ale všechny tvoří příběh.

Zdeněk Dvořák

Zrušení dohody výpovědí

Zrušení již uzavřené dohody o provedení práce se řídí stejnými pravidly jako u ukončení pracovního poměru. Dohodu o provedení práce nelze jednostranně zrušit výpovědí, a to ani ze strany zaměstnance, ani ze strany zaměstnavatele. Jedinou výjimkou je situace, kdy si strany v dohodě sjednaly možnost výpovědi a stanovily výpovědní dobu.

V praxi se tak děje spíše výjimečně. Pokud se strany nedohodnou jinak, dohoda o provedení práce končí uplynutím sjednané doby, na kterou byla uzavřena, nebo dokončením sjednaného úkolu. Předčasné ukončení dohody o provedení práce je možné pouze dohodou obou stran, a to písemnou formou. V dohodě o ukončení dohody o provedení práce by mělo být uvedeno datum, ke kterému dohoda končí, a podpisy obou stran.

Výpovědní doba a její délka

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je specifickým typem pracovněprávního vztahu. Na rozdíl od klasické pracovní smlouvy neobsahuje výpovědní lhůtu v tradičním slova smyslu. To znamená, že ani zaměstnanec, ani zaměstnavatel nemusí dodržovat žádnou pevnou dobu, po kterou by museli v pracovním poměru setrvat. Konec pracovního poměru na základě DPP je tak obvykle mnohem flexibilnější. DPP je zpravidla ukončena dohodou obou stran o jejím ukončení, a to k datu, na kterém se dohodnou. Vzájemná dohoda je tak nejčastějším a nejjednodušším způsobem, jak ukončit DPP.

Zrušení dohody z důvodu nesplnění povinností

Dohoda o provedení práce představuje specifický typ pracovněprávního vztahu, který se řídí vlastními pravidly. Jedním z nich je i možnost zrušení dohody z důvodu nesplnění povinností. Nesplnění povinností ze strany zaměstnance, například opakované nedodržování termínů či nekvalitně odvedená práce, může vést k zrušení dohody ze strany zaměstnavatele. Naopak zaměstnanec má právo zrušit dohodu v případě, že zaměstnavatel neplní své povinnosti, jako je například neposkytnutí sjednaných pracovních prostředků nebo nevyplácení mzdy. V obou případech je nutné, aby strana, která chce dohodu zrušit, o tom informovala druhou stranu písemně a to s uvedením důvodu zrušení. Zrušení dohody o provedení práce z důvodu nesplnění povinností je krajním řešením. Vždy je vhodné nejdříve se pokusit o vyřešení situace smírnou cestou.

Odvolání z dohody o provedení práce

Odvolání z dohody o provedení práce, ačkoliv legislativně přímo neupraveno, je v praxi běžným jevem. Zaměstnanec i zaměstnavatel se mohou dohodnout na ukončení pracovního poměru i před skončením sjednané doby. Důležité je, aby tato dohoda byla písemná a podepsaná oběma stranami. Odvolání by mělo obsahovat datum, od kdy se má dohoda rušit, a podpisy obou stran. Doporučuje se také uvést důvod ukončení dohody, ačkoliv to není zákonnou povinností. V případě sporu může být existence písemné dohody o ukončení pracovního poměru klíčovým důkazem. Pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodne na ukončení dohody o provedení práce, platí původní podmínky sjednané v dohodě.

Důležité dokumenty a náležitosti

Při ukončení pracovního poměru na základě dohody o provedení práce je důležité dodržet všechny zákonné náležitosti a mít v pořádku potřebnou dokumentaci. Písemná forma je u dohody o provedení práce i u jejího zrušení nezbytností. Zrušení dohody by mělo obsahovat datum, jméno a podpisy obou stran a jasně uvádět, že se jedná o zrušení dohody o provedení práce. Dále je vhodné uvést důvod ukončení pracovního poměru. V případě, že se strany dohodly na zrušení dohody v jiné lhůtě, než je dána zákonem nebo původní dohodou, je nutné tuto skutečnost zanést do dokumentu. Zaměstnanec má právo na potvrzení o zaměstnání, které mu zaměstnavatel musí vydat do 15 dnů od skončení pracovního poměru. V neposlední řadě je důležité pamatovat na finanční vypořádání, tedy vyplacení mzdy, případně náhrady mzdy za dovolenou, a to nejpozději v den skončení pracovního poměru.

Co dělat po zrušení dohody

Zrušení dohody o provedení práce ukončuje váš pracovní poměr, ať už k němu došlo dohodou, výpovědí, či uplynutím sjednané doby. Co to pro vás znamená? Především je nutné řádně předat rozdělanou práci a firemní majetek. Nezapomeňte na vrácení notebooku, telefonu, klíčů od kanceláře a podobně. V den skončení pracovního poměru vám náleží mzda za odpracovanou dobu a případně i náhrada za nevyčerpanou dovolenou. Pokud jste si s bývalým zaměstnavatelem nerozuměli v dobrém, nezoufejte. Stále máte možnost obrátit se na příslušný inspektorát práce, který vám s případnými spory pomůže. Nezapomeňte, že i po skončení dohody o provedení práce máte právo na vystavení zápočtového listu. Ten vám může usnadnit hledání nového zaměstnání.

Nejčastější dotazy a odpovědi

Kdy mohu zrušit dohodu o provedení práce? Dohodu o provedení práce můžeme zrušit z několika důvodů. Zrušení dohody o provedení práce ze strany zaměstnance je možné kdykoliv písemnou formou, a to i bez udání důvodu. Výpovědní doba v tomto případě činí 15 dnů a začíná běžet dnem následujícím po doručení výpovědi zaměstnavateli. Zaměstnavatel může dohodu o provedení práce zrušit pouze z vážných důvodů, které musí být uvedeny v písemné formě. Mezi vážné důvody patří například neuspokojivé plnění pracovních úkolů ze strany zaměstnance, porušování pracovní kázně nebo organizační změny ve firmě. Pokud zaměstnavatel zruší dohodu o provedení práce z jiných než vážných důvodů, má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.

Jaký je rozdíl mezi zrušením a ukončením dohody o provedení práce? Zrušení dohody o provedení práce se liší od ukončení dohody o provedení práce. Zatímco zrušení dohody je jednostranný akt, ukončení dohody o provedení práce je oboustranná dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. K ukončení dohody o provedení práce dochází nejčastěji po uplynutí sjednané doby, na kterou byla dohoda uzavřena, nebo splněním sjednaného pracovního úkolu.

Co se stane po skončení pracovního poměru na základě dohody o provedení práce? Po skončení pracovního poměru na základě dohody o provedení práce je zaměstnavatel povinen vyplatit zaměstnanci mzdu za vykonanou práci, a to nejpozději v den splatnosti mzdy. Zaměstnanec má také nárok na poměrnou část dovolené za dobu trvání pracovního poměru.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: právo