Koncert – co si představit pod tímto pojmem?

Když máte chuť na hudební zážitek, můžete vyrazit na festival nebo na koncert. A právě druhému výrazu se budeme podrobněji věnovat. Spousta lidí jej totiž mylně zaměňuje s festivalem a podobnými akcemi. Proto jsme se rozhodli, že Vám pojem koncert přiblížíme mnohem více a zmíníme se o nejrůznějších typech koncertů.

Co je to koncert?

Slovo koncert je ve své podstatě společenská akce, jejímž hlavním tématem je produkce hudby. A je jedno jakého žánrů. Důležité je, že jde o živou hudbu. Mladá generace vyrazí s největší pravděpodobností na populární hudbu, od popu, přes rock až po novodobější styly typu Hip Hop a podobně. Ta starší generace posluchačů dá přednost spíše klasické hudbě. Ta je totiž pro typický koncert naprosto vlastní. Znamená to tedy, že koncerty mohou být vedeny jak hudební skupinou, tak souborem jednotlivých umělců, mezi něž patří orchestr, sólisté i pěvecký sbor.

Ještě bychom měli zmínit, že tento výraz pochází z italského názvu concerto. Místo působení koncertu může být libovolné. Koncerty jsou pořádány na fotbalových stadionech, v halách, pod širým nebem, ale také v daleko komornějších prostorách s větší atmosférou. Třeba v koncertní síni, kostele nebo v divadle.

Pokud si tedy stále pletete akce typu koncerty a festivaly, správně byste měli vše chápat takto. Festival je akcí, kde probíhá více koncertů od různých interpretů za sebou. To znamená, že koncert může být součástí festivalu.

Jaké jsou známé druhy koncertů?

Když pomineme koncerty slavných hudebních kapel, můžete narazit i na mnohé jiné, které jsou svým způsobem tematicky laděné. Jsou to například koncerty benefiční. Ty jsou realizovány za účelem dobročinného výdělku a pro dobrou věc. Dále jsou to komorní koncerty v omezenějším množství hostů a v komornějším prostředí. Velká společenská a hudební událost může být označována, jako galakoncert. Další skupinu tvoří koncerty pěvecké, recitály nebo abonentní. Ty si lze předplatit jako součást určité série koncertů.

Publikováno: 25. 11. 2020

Kategorie: hudba

Autor: AloisNebel

Tagy: benefiční koncert | galakoncert | komorní koncert | koncert | koncerty