Kino je pro nás zdrojem všestranné kultury

Každý z nás se baví po svém. Pokud jde o kulturní zážitky, je pravdou, že mohou nabývat nejrůznějších podob. Někoho osloví podcasty, rozhlas, jiného zase spojení zvukového a vizuálního efektu v jeden celek. Ano, máme na mysl filmy. Jejich sledování se pochopitelně nemusíte oddávat jenom v pohodlí domova, ale můžete zvolit také prostředí s daleko lepším zážitkem. Tím bude kino.

Kino neboli biograf

Kino má za sebou velice dlouhou historii, o tom není žádných pohyb. Jeho starší název je „biograf“. Ten původní zní dokonce ještě trochu jinak, a to „kinematograf“. Vzhledem k jeho délce se není čemu divit, že lidé toto označení postupem času zjednodušili, až vzniklo kino. Výjimkou není ani slangové označení biák.

Každé kino se obvykle skládá z několika částí. Prostor pro diváky je označovaný, jako hlediště. Film je následně promítán na filmové plátno. Technika je uložena ve filmové kabině. Kino už v dřívějších dobách přinášelo určité pohodlí, takže nechyběl ani vestibul a šatna, kam bylo možné odložit si oblečení.

Do jakého kina vyrazit?

Pokud chcete příjemný filmový zážitek, můžete si vybírat i z různých typů biografů. Neexistuje pouze ten klasický v podobě zděné budovy a sálu, kam si sedne jeden člověk vedle druhého. Velice praktickou odnoží je například letní kino. Jeho název mnohé prozrazuje. Sledování probíhá pod širým nebem v noci. Promítání může být na velké venkovní plátno nebo stěnu budovy. Letní variantě pochopitelně musí přát i dobré počasí.

Z letního kina bylo poměrně rychle vymyšleno autokino. Sledování probíhá stejným způsobem venku jen s tím rozdílem, že lidé nesedí na židlích nebo na trávníku, ale ve svém automobilu. Tento typ venkovních biografů byl mimochodem hodně oblíbený ve Spojených státech amerických a znovu se obnovuje, protože jednoduše má něco do sebe. Nabízí záživnější atmosféru a do jisté míry také soukromí a romantiku. Záleží tedy pouze na Vás, jakému kinu dáte přednost a kam vyrazíte na svůj oblíbený film.

Publikováno: 06. 11. 2020

Kategorie: kultura

Autor: AloisNebel

Tagy: biák | biograf | cinema | kinematograf | kino