Kino Central: Srdce filmové kultury?

Kino Central

Historie Kina Central

Kino Central, to je pro spoustu z nás synonymum pro filmové zážitky. Ale víte, jaká je vlastně historie tohohle ikonického kina? Není to jen tak ledajaký příběh, je to příběh plný proměn, filmových premiér a nezapomenutelných momentů.

Počátky Kina Central sahají až do první poloviny 20. století, kdy se poprvé otevřely jeho brány filmovým nadšencům. Tehdy to bylo jedno z nejmodernějších kin široko daleko, chlubící se nejnovější zvukovou i projekční technikou. Během let prošlo kino mnoha rekonstrukcemi a modernizacemi, aby drželo krok s dobou a požadavky diváků.

Za ta léta se v Kině Central vystřídaly generace filmových fanoušků. Promítaly se tu české i zahraniční filmy, od klasiky až po nejnovější trháky. Kino se stalo svědkem filmových premiér, festivalů a dalších kulturních akcí.

Dnes je Kino Central moderním kinem s neopakovatelnou atmosférou, které si stále drží své kouzlo a láká diváky všech věkových kategorií. Ať už sem zamíříte na romantickou komedii, napínavý thriller nebo třeba na filmový festival, jedno je jisté – v Kině Central si užijete film naplno.

Architektonický skvost

Kino Central a Kino Central, ačkoliv je dělí název jen jeden znak, představují dva fascinující architektonické příběhy. První z nich, Kino Central s mezerou, se nachází v Hradci Králové a pyšní se titulem jednoho z nejstarších dochovaných kin v České republice. Jeho secesní fasáda s bohatou štukovou výzdobou a elegantními balkony je němým svědkem dob, kdy se na plátnech teprve rodily filmové hvězdy němého filmu. Kino Central bez mezery, stojící v srdci Prahy, je naopak dítětem moderny. Jeho strohá funkcionalistická architektura s důrazem na čisté linie a vzdušnost prostoru reflektuje optimismus a víru v technologický pokrok, typické pro meziválečné období. Obě kina, ač odlišná stylem i dobou vzniku, spojuje nejen jméno, ale i poslání – nabízet divákům únik do světa filmu a nezapomenutelné kulturní zážitky.

Proměny v čase

Kino Central, to jméno v sobě nese kus historie. Pro mnohé generace bylo synonymem pro filmové zážitky, místem setkávání i únikem do světa fantazie. Jeho příběh se začal psát už v minulém století a od té doby prošlo mnoha proměnami, zrcadlícími nejen vývoj kinematografie, ale i proměny společnosti samotné.

Pamětníci si jistě vzpomenou na dobu, kdy Kino Central bylo jedním z mála kin ve městě, sálem zaplněným do posledního místa a frontami na lístky táhnoucími se až na ulici. V dobách socializmu sloužilo jako důležité kulturní centrum, promítalo se zde vše od československých filmů přes sovětskou kinematografii až po vybrané zahraniční snímky.

Po roce 1989 se Kino Central, stejně jako celá země, ocitlo na prahu nové éry. Nástup multiplexu a s ním spojená konkurence se staly výzvou, na kterou muselo zareagovat. Proběhly rekonstrukce, modernizace technologií a proměnou prošel i samotný program. Dnes Kino Central sází na kombinaci artových snímků, filmových festivalů a alternativních projekcí, čímž si buduje specifické místo na kulturní mapě města.

Současný program

Kino Central a Kino Central, dvě jména, která v srdcích filmových fanoušků evokují vášeň pro stříbrné plátno. Zatímco jedno z nich již bohužel neslouží svému původnímu účelu, druhé pokračuje v tradici a nabízí divákům pestrou škálu filmových zážitků. Kino Central, dříve sídlící v historické budově na náměstí, se stalo němým svědkem proměn filmového světa i společnosti samotné. Jeho sedačky, kdysi obsazené dychtivými diváky, zejí prázdnem a filmové plátno, na němž se odehrávaly příběhy plné emocí, čeká na svůj návrat.

Naštěstí pro filmové nadšence, Kino Central žije dál. Jeho odkaz převzalo moderní multikino s totožným názvem, které divákům nabízí komfortní zážitek s nejmodernější projekční a zvukovou technikou. Současný program Kina Central je bohatý a rozmanitý, a uspokojí tak i ty nejnáročnější filmové gurmány. Na své si přijdou milovníci hollywoodských blockbusterů, artových filmů, dokumentů i animovaných pohádek pro celou rodinu. Kino Central myslí i na fanoušky alternativní filmové tvorby a pravidelně pořádá tematické filmové festivaly, projekce nezávislých filmů a filmové kluby.

Kino Central. Místo, kde se setkává realita s fantazií, kde se na plátně odvíjí příběh a divák se stává jeho součástí. Kde se smích mísí s napětím, kde slzy smutku střídají slzy štěstí. Kino Central, brána do jiných světů.

Eliška Dvořáková

Filmové premiéry

Kino Central a kino Central vám přinášejí žhavé filmové premiéry, na které se můžete těšit v následujících týdnech! Připravte se na strhující akční podívanou s filmem "Rychle a zběsile 10", kde se Vin Diesel a jeho tým utkají s dosud nejnebezpečnějším protivníkem. Pokud máte raději romantiku, nenechte si ujít dojemný příběh "Láska na první pohled", který vás chytne za srdce a nepustí. Pro milovníky napětí a záhad je tu detektivka "Temné stíny", ve které detektiv pátrá po vrahovi v malém městečku plném tajemství. Ať už dáváte přednost jakémukoli žánru, v kinech Central a Central si zaručeně vyberete film, který vás pobaví a vtáhne do děje. Nezapomeňte sledovat naše webové stránky a sociální sítě, kde najdete aktuální program a informace o předprodeji vstupenek. Těšíme se na vaši návštěvu!

Funkce Popis

Festivaly a přehlídky

Kino Central a kino Central jsou od svého znovuotevření hrdými hostiteli mnoha filmových festivalů a přehlídek. Pravidelně se zde koná například Febiofest, přehlídka toho nejlepšího z českého a světového filmu. Fanoušci dokumentárních filmů si přijdou na své během festivalu Jeden svět, který přináší silné a často kontroverzní snímky z celého světa. Pro milovníky animovaného filmu je tu Anifilm, festival prezentující tvorbu studentů i etablovaných tvůrců. Kino Central a kino Central se tak stávají místem setkávání filmových nadšenců a platformou pro prezentaci rozmanitých žánrů a stylů. Kromě festivalů se v kinech konají i tematické filmové přehlídky, filmové maratony a projekce s následnou diskuzí s tvůrci. Sledujte program kina Central a kina Central a nenechte si ujít jedinečnou atmosféru filmového festivalu.

Speciální projekce

Kino Central a kino Central pravidelně nabízejí speciální projekce, které divákům přinášejí jedinečné filmové zážitky. Tyto projekce zahrnují širokou škálu filmů a událostí, od premiér nových filmů a filmových festivalů po projekce klasických filmů a dokumentů.

Kino Central a kino Central se snaží oslovit co nejširší publikum. Proto jsou speciální projekce často doplněny o doprovodné programy, jako jsou besedy s tvůrci, workshopy nebo koncerty.

Díky speciálním projekcím se Kino Central a kino Central stávají místem setkávání filmových fanoušků a tvůrců. Zároveň tak rozšiřují povědomí o filmu jako o umění a zábavě.

Informace o připravovaných speciálních projekcích najdete na webových stránkách kin Central a Central, na jejich facebookových stránkách a v tištěných programech.

Kavárna a bar

V srdci Kina Central a Kina Central se nachází útulný a stylový prostor, který slouží jako kavárna a bar. Je ideálním místem pro setkání s přáteli před filmem, posezení po promítání nebo jen tak na kávu a něco dobrého.

Nabízíme široký výběr teplých i studených nápojů, od klasické kávy a čaje po osvěžující limonády a alkoholické nápoje. Kromě toho si můžete pochutnat na lahodných dezertech, sendvičích a dalších pochutinách.

Prostor kavárny a baru je navržen tak, aby navozoval příjemnou a uvolněnou atmosféru. Pohodlné sedačky, tlumené osvětlení a stylové dekorace vytváří ideální prostředí pro relaxaci a zábavu.

Kavárna a bar jsou otevřeny denně od rána do večera. Přijďte si užít příjemnou atmosféru a vychutnat si šálek kávy nebo sklenku vína v srdci filmového dění.

Setkávání s tvůrci

Kino Central a Kino Central, dvě jména, která evokují vášeň pro film a touhu po setkávání se s uměním na velkém plátně. Avšak kromě samotných projekcí tato kina nabízejí i něco víc: jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí filmového světa a setkat se s jeho tvůrci.

Po skončení vybraných projekcí se sály Kina Central a Kino Central proměňují v pulzující diskusní fóra. Režiséři, herci, scénáristé, kameramani – ti všichni se zde setkávají s publikem, aby s ním sdíleli své myšlenky, inspirace a zážitky z natáčení. Tato setkání, často moderovaná filmovými kritiky či novináři, otevírají divákům dveře do tvůrčí kuchyně a umožňují jim nahlédnout pod pokličku filmové tvorby.

Prostor dostávají i dotazy z publika, a tak se diskuze stávají živými a obohacujícími pro obě strany. Diváci mají možnost dozvědět se, co je k natočení filmu vedlo, jak probíhala spolupráce s herci, nebo jak se vyrovnávali s tvůrčími výzvami. Pro filmaře je to zase příležitost poznat své publikum, zjistit, jak na ně film zapůsobil, a získat cennou zpětnou vazbu.

Kino Central dnes

Kino Central, to je pro mnoho z nás synonymum pro kouzelné filmové večery. Vzpomínáte na jeho sametové sedačky a vůni popcornu? Kino Central se i dnes snaží udržet krok s dobou a nabídnout svým divákům ten nejlepší zážitek z filmu. Kromě promítání filmových novinek se zde konají i tematické filmové přehlídky, festivaly a besedy s tvůrci.

Kino Central se může pochlubit moderní zvukovou i projekční technikou, která zaručuje perfektní podívanou. Prostor kina je navíc klimatizovaný, takže si film užijete i v horkých letních dnech. V nabídce kina nechybí ani občerstvení – kromě klasického popcornu a nachos si můžete dát i kávu, víno nebo pivo.

Kino Central je zkrátka ideálním místem pro všechny milovníky filmu. Ať už se chystáte na romantickou komedii, napínavý thriller nebo animovaný film pro celou rodinu, v Kině Central si určitě přijdete na své.

Vstupenky a rezervace

Vstupenky na promítání v Kině Central a Kině Central si můžete zakoupit online na našich webových stránkách nebo přímo na pokladně kina. Doporučujeme vám zakoupit si vstupenky předem, a to zejména v případě premiér a populárních filmů, abyste měli jistotu svého místa. Online rezervace vstupenek je možná a je zdarma. Rezervace je platná 30 minut před začátkem promítání, poté je automaticky zrušena. Platbu na pokladně kina je možné provést v hotovosti nebo platební kartou. Studenti, senioři a ZTP mají nárok na zlevněné vstupné, nezapomeňte se prosím prokázat platným dokladem. Vstupenky jsou nevratné a nepřenosné na jinou osobu. V případě zrušení promítání z technických důvodů vám bude nabídnuta náhradní projekce nebo vrácení peněz.

Adresa a kontakt

Kino Central a Kino Central sídlí na stejném místě, a to na adrese Sokolovská 100, Praha 8 – Karlín. V těsné blízkosti kina se nachází zastávka tramvají Křižíkova, kam jezdí tramvaje číslo 3, 8 a 24. O pár kroků dál se pak nachází stanice metra Florenc (trasy B a C). Pokud se chystáte do kina autem, můžete využít parkoviště přímo v budově kina. Vstup do parkoviště je z ulice Křižíkova. Pro rezervaci vstupenek a další informace o programu kina můžete kontaktovat pokladnu kina na telefonním čísle +420 224 819 202. Pokladna je otevřena denně od 14:00 do 20:00. Provozní doba se může lišit v závislosti na programu kina. Aktuální informace o otevírací době a programu kina naleznete na webových stránkách kina.

Doprava a parkování

Kino Central a kino Central se nachází v centru města, kde je výborná dostupnost městskou hromadnou dopravou. K oběma kinům se snadno dostanete tramvají, autobusem i metrem. Zastávka tramvaje a autobusu se nachází přímo před kinem Central a zastávka metra je vzdálena pouhých 5 minut chůze. Pro návštěvníky, kteří preferují vlastní dopravu, je k dispozici několik placených parkovišť v blízkosti kin. Doporučujeme parkoviště v obchodním centru naproti kinu Central, které nabízí zvýhodněné parkování pro návštěvníky kina. Parkování v centru města může být náročné, obzvláště ve večerních hodinách a o víkendech. Doporučujeme proto využít MHD nebo dorazit s dostatečným předstihem, abyste našli volné parkovací místo.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: kultura

Autor: AloisNebel

Tagy: kino central