Kdo hraje v pohádce Slavnosti sněženek? Celé obsazení filmu!

Obsazení Slavnosti Sněženek

Slavnost sněženek: Kulturní fenomén

Obsazení Slavností sněženek je dodnes opředeno jistou dávkou nostalgie a pro mnohé představuje vrchol české filmové komedie. Film z roku 1983, režírovaný Jiřím Menzlem podle povídek Bohumila Hrabala, se pyšní plejádou hvězdných jmen. V hlavních rolích se představili Jaroslav Satoranský jako dědeček, Rudolf Hrušínský coby jeho zeť Lebeda a Jaromír Hanzlík v roli filmového vypravěče.

Nesmíme zapomenout ani na ženské osazenstvo, které dodalo filmu na půvabu a šarmu. Ve filmu se objevily herečky jako Zdena Hadrbolcová, Libuše Šafránková, Daniela Kolářová, Jana Synková a Blažena Holišová. Každá z postav, ať už velká či malá, přispěla k nezapomenutelné atmosféře filmu a k jeho nadčasové popularitě. Slavnosti sněženek se staly fenoménem, který baví diváky napříč generacemi a dodnes si drží své čestné místo v dějinách české kinematografie.

Hvězdné obsazení filmu

Snímek Slavnosti sněženek se pyšní skutečně hvězdným obsazením, které je dodnes opředeno legendami. V hlavních rolích se představují velikáni českého filmu jako Rudolf Hrušínský coby doktor Sekal, Jaroslav Kemr v roli dědy Lebedy, Jiří Menzel jako pan doktor, Libuše Šafránková jako jeho žena a řada dalších. Film je protkán nezapomenutelnými hereckými výkony a humornými situacemi, na nichž se podíleli i další známí herci jako Vlastimil Brodský, Josef Somr, Pavel Zedníček nebo Rudolf Klemens. Zajímavostí je, že režisér Jiří Menzel obsadil do filmu i neherce z vesnice, kde se natáčelo, čímž dodal snímku na autentičnosti. Slavnosti sněženek se staly kultovní záležitostí a herecké obsazení k tomuto statusu bezesporu přispělo. Dodnes se na tento film rádi díváme a připomínáme si tak mistrovství českých hereckých legend.

Rudolf Hrušínský jako děda Lebeda

Rudolf Hrušínský, legenda českého filmu, ztvárnil ve Slavnostech sněženek postavu dědy Lebedy s nezapomenutelnou bravurou. Jeho Lebeda je svérázný, tvrdohlavý a zároveň roztomilý stařík, který si žije podle svého a nenechá si do ničeho mluvit. Hrušínský dokázal s minimem slov a gest vystihnout Lebedovu povahu a vytvořit tak postavu, která je dodnes v paměti diváků.

Jeho herecký výkon skvěle doplňuje obsazení plné dalších skvělých herců jako je Jiří Růžička coby jeho zeť Karel, Jaroslav Vozáb v roli Venci nebo Rudolf Hrušínský mladší jako jeho syn, hajný. Společně s nimi se ve filmu objevuje řada dalších známých tváří českého filmu, například Blažena Holišová, Jiří Menzel nebo Zdeněk Svěrák. Slavnosti sněženek tak patří k filmům s nezapomenutelným hereckým obsazením, které dodává příběhu na autentičnosti a humornosti.

Jaroslav Marvan v roli hostinského

Jaroslav Marvan, legenda českého filmu, si ve Slavnostech sněženek zahrál roli hostinského. I když se nejedná o hlavní roli, Marvanův nezaměnitelný herecký projev a charisma z něj dělají jednu z nejvýraznějších postav filmu. Jeho hospodský je místem setkávání všech důležitých postav a Marvan bravurně ztvárňuje jeho roli moudrého a vtipného pozorovatele venkovského dění.

Film Slavnosti sněženek se pyšní hvězdným obsazením, ve kterém vedle Marvana září i další legendy českého filmu jako Rudolf Hrušínský, Jiří Menzel, Vlastimil Brodský nebo Jaromír Hanzlík. Společně vytváří nezapomenutelnou atmosféru filmu a dokazují, proč Slavnosti sněženek patří k vrcholům české kinematografie.

Jiří Menzel: Režisér a herec

Jiří Menzel, to není jen režisér, ale i herec, a to v „oslavě sněženek“ obzvlášť výrazný. Jeho role lékaře Šebekala je nezapomenutelná. Menzelův suchý humor a specifický projev dodávají postavě nezaměnitelný šarm. Film sám je pak přehlídkou hereckých osobností. Vedle Menzela září Rudolf Hrušínský jako děda Lebeda, Jaroslav Dušek coby jeho zeť Karel, nebo Vlastimil Brodský v roli ředitele školy. Nesmíme zapomenout ani na ženské osazenstvo - Blažena Holišová jako paní Roubínková, Libuše Šafránková v roli učitelky Elišky, a samozřejmě Jaroslava Kretschmerová coby paní Šebková. Obsazení „oslav sněženek“ je zkrátka trefa do černého. Každá postava, ať už velká či malá, má v příběhu své místo a přispívá k jeho neopakovatelné atmosféře.

Další známé tváře ve filmu

Kromě neodmyslitelného tria Menšík, Kemr a Hrzán se ve Slavnosti sněženek mihne celá řada dalších známých tváří. Režisér Karel Kachyňa si pro svůj film vybral herecké legendy i tehdejší mladé talenty. V roli svérázného hajného se představí Rudolf Hrušínský, jeho ženu ztvárnila Jaroslava Kretschmerová. Malou, ale nezapomenutelnou roli si tu střihl i Jiří Lábus jako mladý myslivec. Za zmínku stojí i účast Vlastimila Brodského v roli předsedy JZD, který se snaží udržet pořádek mezi svými svéráznými kolegy. Zajímavostí je, že ve filmu si zahrála i řada neherců, a to především místních obyvatel z vesnice, kde se natáčelo. Díky tomu působí Slavnost sněženek velmi autenticky a věrohodně zachycuje atmosféru tehdejší vesnice.

Nezapomenutelné filmové postavy

Slavnosti sněženek, kultovní česká komedie režiséra Jiřího Menzela z roku 1983, se pyšní nezapomenutelným hereckým obsazením. Postavy jako Karel Mácha alias Rudolf Hrušínský, jehož hlášky zlidověly, nebo svérázný doktor Vypich v podání Jaroslava Duška, se vryly do paměti diváků. Zapomenout nelze ani na další legendy českého filmu, které se ve filmu objevily: Jiří Schmitzer, Rudolf Hrušínský mladší, Libuše Šafránková, Vlastimil Brodský, Blažena Holišová a mnozí další.

Herecké výkony ve Slavnostech sněženek jsou plné autentičnosti a humoru, a to i díky improvizaci, která byla při natáčení povolena. Právě ona dodala filmu na spontánnosti a věrohodnosti. Ačkoliv se jedná o komedii, postavy nepůsobí ploše, ale naopak velmi lidsky se svými klady i slabostmi. Díky tomu si je diváci zamilovali a dodnes se k nim s úsměvem vracejí.

Humor a poetika filmu

Snímek „Slavnosti sněženek“ je protkán specifickým humorem, který je pro dílo režiséra Jiřího Menzela typický. Jde o humor laskavý, místy absurdní, ale vždy s pochopením pro lidské slabosti. Postavy, ač často karikovány, nepůsobí směšně, ale spíše roztomile a lidsky blízké.

Výrazně k tomu přispívá i herecké obsazení. Film je doslova nabitý hvězdami českého filmu, z nichž mnohé si Menzel vybral z řad neherců, čímž docílil ještě autentičtějšího vyznění. Vzpomeňme na nezapomenutelný výkon Rudolfa Hrušínského coby předsedy Kaninu, Jaroslava Duška v roli mladého doktora, či Bolka Polívky jako svérázného řidiče.

Poetika filmu tkví v kontrastu mezi krásou zasněžené šumavské krajiny a obyčejnými, často až banálními starostmi jejích obyvatel. Menzel tak s humorem sobě vlastním ukazuje, že i v tom nejjednodušším životě se skrývá krása a poezie.

Odkaz Slavnosti sněženek

Slavnost sněženek, kultovní česká filmová komedie z roku 1983, se pyšní hvězdným obsazením, které z filmu učinilo nezapomenutelný zážitek. Režisér Karel Kachyňa dokázal shromáždit plejádu tehdejších hereckých es, jejichž výkony dodnes baví diváky napříč generacemi. V hlavních rolích se představili Rudolf Hrušínský jakožto svérázný děda Komárek, Jaroslav Satoranský coby hypochondrický pan Roubíček a Jiří Menzel v roli dobromyslného, leč poněkud naivního doktora Sekyry. Nesmíme zapomenout ani na půvabnou Danielu Kolářovou, která ztvárnila roli temperamentní paní Roubíčkové, či na nezapomenutelného Petra Čepka v roli svérázného myslivce. Vedlejší role pak bravurně zvládli další legendární herci, jako například Vlastimil Brodský, Josef Somr, Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak či Miroslav Donutil. Právě tato jedinečná kombinace hereckých osobností a jejich specifického humoru dodává Slavnosti sněženek nadčasový rozměr a činí z ní film, ke kterému se diváci rádi vracejí i po letech.

Film pro pamětníky i nové generace

Film Slavnosti sněženek z roku 1983, natočený režisérem Jiřím Menzlem podle povídek Bohumila Hrabala, je dodnes kultovní záležitostí. Jeho popularitu zajišťuje nejen specifický humor a poetika příběhu, ale také nezapomenutelné herecké výkony. Film se může pochlubit skutečně hvězdným obsazením, které zahrnuje legendy českého filmu.

V roli děda Lebedy exceluje Rudolf Hrušínský, jeho filmového syna, řidiče vysokozdvižného vozíku, si zahrál Jaroslav Hanzlík. Jaroslava Krenkovou si diváci pamatují jako Lebedovu ženu a Jiří Schmitzer ztvárnil roli Venci. Dále se ve filmu objevují další známé tváře jako Vlastimil Brodský, Radoslav Brzohanský, Zdeněk Řehoř, Jiří Lír, Stanislav Zindulka a mnozí další.

Slavnosti sněženek se staly fenoménem a hlášky z filmu zlidověly. Pro starší generaci představuje film nostalgickou vzpomínku na 80. léta a oblíbené herecké osobnosti. Mladší diváky zase oslovuje nadčasový humor a specifická atmosféra filmu. Díky hvězdnému obsazení a silnému příběhu si Slavnosti sněženek i po letech udržují své čestné místo v české kinematografii.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: AloisNebel

Tagy: obsazení slavnosti sněženek | seznam herců ve filmu