Hroch od Chinaski: Co se skrývá za hitem?

Hroch Chinaski

Původ a význam písně

Píseň "Hroch" od skupiny Chinaski pochází z jejich třetího studiového alba "1. Signální" z roku 2000. Album znamenalo pro kapelu průlom na české hudební scéně a píseň "Hroch" se stala jednou z jejich nejznámějších a nejoblíbenějších skladeb. Text písně je metaforický a otevírá se mu více významů. Na povrchu vypráví příběh o hrochovi, který je jiný než ostatní, a proto se stává terčem posměchu. Hroch v písni symbolizuje outsidera, někoho, kdo se necítí zapadat do stáda a hledá si vlastní cestu. Text písně tak může rezonotovat s každým, kdo se někdy cítil odlišný nebo nepochopený. Píseň "Hroch" je typická pro styl skupiny Chinaski, který se vyznačuje chytlavými melodiemi, vtipnými texty a energičností. Kapela v písni mistrně kombinuje rockové prvky s popovou chytlavostí, což z ní dělá nadčasovou klasiku, která baví fanoušky napříč generacemi.

Album 1970 a jeho úspěch

Rok 1970 nebyl pro Chinaski jen tak ledajaký rok. Právě tehdy spatřilo světlo světa album "1970", které se stalo pro kapelu zásadním milníkem. Album, pojmenované podle jejich roku narození, v sobě neslo syrovou energii, upřímnost a autentičnost, která oslovila širokou škálu posluchačů.

Na albu se nachází i legendární skladba "Hroch", která se stala hymnou celé generace. Píseň o nešťastné lásce, s nadhledem a humorem podaná, se okamžitě vryla do paměti fanoušků a stala se neodmyslitelnou součástí koncertního repertoáru Chinaski.

Úspěch alba "1970" se odrazil i v prodejnosti. Deska se stala platinovou a katapultovala Chinaski mezi přední představitele české hudební scény. Kritici nešetřili chválou a oceňovali zejména chytlavé melodie, vtipné texty a energické koncerty.

"1970" znamenalo pro Chinaski průlom a otevřelo jim dveře k dalším úspěchům. Kapela si získala srdce fanoušků napříč generacemi a stala se stálicí českého hudebního nebe.

Hudební styl a nástroje

Chinaski se řadí k žánru pop rocku, ale jejich tvorba zahrnuje i prvky jiných stylů, jako je například folk, punk nebo ska. Tato žánrová pestrost se odráží i v jejich nástrojovém obsazení. Kapela typicky využívá klasické rockové nástroje: kytary, baskytaru, bicí a klávesy. V některých skladbách se ale objevují i ​​dechové nástroje, akordeon nebo smyčce, které dodávají hudbě specifickou atmosféru.

Píseň "Hroch", jeden z největších hitů Chinaski, je typickým příkladem jejich energického pop rocku s chytlavým refrénem a vtipným textem. V nástrojovém doprovodu dominují kytary, bicí a baskytara, které vytváří rytmický základ písně. Klávesy dokreslují atmosféru a v refrénu se přidávají vokály, které dodávají písni na síle a energii.

Zajímavostí je, že píseň "Hroch" vznikla spontánně během zkoušky kapely. Původně měla být jen krátkou instrumentální skladbou, ale nakonec se z ní vyklubal jeden z jejich největších hitů.

Text a jeho interpretace

Píseň Hroch od Chinaski, vydaná v roce 2007 na albu 02, je jednou z jejich nejznámějších a nejoblíbenějších. Text písně, jehož autorem je frontman kapely Michal Malátný, je metaforou o vztazích a o tom, jak těžké může být se v nich vyznat.

Hroch v písni symbolizuje neohrabanost, necitlivost a nepochopení. Text popisuje situaci, kdy se jeden z partnerů cítí neviděný a neslyšený, zatímco ten druhý si neuvědomuje, jak moc jeho chování zraňuje.

Píseň je plná emocí a smutku, ale zároveň i naděje, že i z těžkých chvil se dá dostat silnější. Chinaski dokázali v textu vystihnout pocity, které zažil alespoň jednou v životě snad každý z nás.

Hudebně je píseň typická pro tvorbu Chinaski. Chytlavý refrén, melodická linka a Malátného charakteristický hlas z ní dělají píseň, která se vám dostane pod kůži a jen tak nepustí.

Popularita a živá vystoupení

Skupina Chinaski se proslavila energickými živými vystoupeními, která si získala srdce fanoušků po celé České republice. Jejich koncerty jsou známé svou syrovou energií, chytlavými melodiemi a vtipnými texty, které oslovují široké publikum. Píseň "Hroch", která se nachází na albu "1970", se stala jednou z jejich nejpopulárnějších skladeb a pevnou součástí jejich koncertního repertoáru.

Při živém hraní "Hrocha" kapela často interaguje s publikem, vyzývá k tanci a zpěvu a vytváří tak neopakovatelnou atmosféru. Frontman Michal Malátný je známý svým charismatickým vystupováním a humornými komentáři mezi písněmi. Kapela Chinaski si svou popularitu buduje již od 90. let a za tu dobu odehrála stovky koncertů, které potvrdily jejich status jedné z nejoblíbenějších českých kapel.

Videoklip a jeho symbolika

Videoklip k písni "Hroch" od Chinaski, režírovaný Michalem Němcem, je stejně tak chytlavý a nezapomenutelný jako samotná skladba. Hraje v něm celá kapela, ale hlavní roli si s humorem sobě vlastním střihnul frontman Michal Malátný. Klip zobrazuje Malátného jako smolařského rockera, který se ocitá v řadě bizarních situací, ať už je to rande naslepo, lekce jógy nebo nehoda na motorce. Všechny tyto scény jsou prokládány záběry kapely hrající v neonově osvětleném pokoji, čímž vzniká kontrast mezi všedností a snovou atmosférou.

Symbolika klipu je otevřená interpretaci, ale motiv hrocha, který se v textu písně objevuje jako metafora pro smůlu a těžkosti, se promítá i do vizuální stránky. Malátného postava se potýká s řadou překážek a neúspěchů, ale nakonec se vždycky zvedne a jde dál. Klip tak vtipnou formou ilustruje poselství písně o tom, že i když nás život občas srazí na kolena, je důležité se nevzdávat a bojovat dál.

Ohlas kritiky a fanoušků

Reakce na „Hrocha“ od Chinaski se nesly v duchu nadšení i kritiky. Pro fanoušky se píseň stala hymnou, oslavující svobodu, nespoutanost a touhu žít naplno. Text plný metafor a symbolů, typický pro tvorbu Michala Malátného, si získal srdce posluchačů a „Hroch“ se stal jednou z nejpopulárnějších skladeb kapely. Na koncertech ji fanoušci zpívají od prvního do posledního slova a atmosféra dosahuje vrcholu.

Kritici byli k písni smířlivější. Oceňovali chytlavou melodii a energickou instrumentaci, ale někteří poukazovali na jistou prvoplánovost textu a jeho mírnou naivitu. Přesto se „Hroch“ stal fenoménem, který oslovil široké spektrum posluchačů a potvrdil status Chinaski jako jedné z nejvýznamnějších českých kapel.

Zajímavosti o skladbě Hroch

Píseň Hroch od Chinaski, která vyšla na albu 1970 v roce 2005, patří k těm nejznámějším a nejoblíbenějším od této kapely. Text písně, jehož autorem je frontman kapely Michal Malátný, vypráví příběh muže, který se cítí být jako hroch – velký, nemotorný a nepochopený. Píseň je plná metafor a symbolů, které odkazují na pocity osamělosti, frustrace a touhy po lásce a přijetí. Hudebně je píseň typická pro Chinaski – melodická, chytlavá a s výrazným kytarovým riffem. Zajímavostí je, že píseň Hroch má i svou anglickou verzi s názvem Hippopotamus, která se objevila na kompilačním albu Greatest Hits z roku 2009. Píseň Hroch se stala okamžitě po svém vydání velkým hitem a dodnes patří k neodmyslitelným součástem koncertního repertoáru Chinaski. Fanoušci si ji oblíbili pro její chytlavost, vtipný text a silný emotivní náboj.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: hudba

Autor: AloisNebel

Tagy: hroch chinaski | informace o skladbě hroch od skupiny chinaski