Hlas jak zvon! Marie Basiková a její hudební cesta plná emocí

Marie Basiková

Začátky v Ostravě

Marie Rottrová, zpěvačka s nezaměnitelným hlasem a širokým žánrovým rozpětím, se narodila v Ostravě. Její hudební začátky jsou neodmyslitelně spjaty s tímto městem. První krůčky na pódiu udělala v ostravských divadlech, kde se brzy projevil její talent a charisma. Vystupovala s místními kapelami a sbírala cenné zkušenosti. Ostravské publikum si ji rychle oblíbilo pro její energii, upřímnost a nezaměnitelný hlasový projev. V Ostravě také navštěvovala Janáčkovu konzervatoř, kde studovala zpěv a klavír. Její profesoři si brzy všimli jejího talentu a předpovídali jí slibnou budoucnost. Ostravské období pro ni představovalo důležitý odrazový můstek pro její další hudební kariéru, která ji brzy vynesla na přední příčky československé populární hudby.

Spolupráce s Flamengo

Marie Rottrová, nezaměňovat s Marií Basikovou, je česká zpěvačka, která s brazilským fotbalovým klubem Flamengo nikdy nespolupracovala. Její hudební kariéra se soustředila především na českou a slovenskou scénu. Proslavila se hity jako "Lásko, voníš deštěm", "Markétka" nebo "S tebou".

Informace o Marií Basikové jsou omezené, jelikož se nejedná o známou osobnost s veřejným profilem. Není tedy známo, zda měla jakoukoli spojitost s fotbalovým klubem Flamengo.

Hity: Lásko, voníš deštěm, Markétka

Marie Rottrová, nezapomenutelná ikona české populární hudby, se stala synonymem pro hity jako "Lásko, voníš deštěm" a "Markétka". Její podmanivý hlas a charisma z ní udělaly jednu z nejpopulárnějších zpěvaček 70. a 80. let.

Píseň "Lásko, voníš deštěm", s hudbou Karla Svobody a textem Zdeňka Borovce, se stala okamžitým hitem a dodnes patří k evergreenům české populární hudby. Stejně tak chytlavá melodie a poetický text písně "Markétka", kterou pro Rottrovou složil Petr Hapka na text Michala Horáčka, z ní učinily nadčasovou klasiku.

Tyto písně, spolu s mnoha dalšími, upevnily pozici Marie Rottrové jako jedné z nejvýznamnějších osobností české hudební scény. Její tvorba, ovlivněná žánry jako pop, rock a šanson, oslovila široké publikum a dodnes si získává srdce posluchačů napříč generacemi.

Sólová kariéra a úspěchy

Po odchodu z Arakainu se Marie Basiková vrhla na sólovou dráhu, která se ukázala být neméně úspěšná. Její debutové album "Zrcadlo" z roku 1991, na kterém spolupracovala s producentem Milanem Cimfem, sklidilo velký úspěch u kritiky i fanoušků. Z alba vzešly hity jako "Jen tak si mámej" a "Dívka s perlami ve vlasech", které se staly trvalou součástí českého hudebního dědictví.

Basiková se etablovala jako respektovaná interpretka s charakteristickým hlasem a širokým žánrovým záběrem. Během let vydala řadu dalších alb, například "Chci tě", "Nová synthesis" nebo "Slzy tvý mámy šeptání". Spolupracovala s významnými českými hudebníky, jako jsou Michael Kocáb, Ota Balage, Petr Malásek a mnoho dalších.

Kromě studiové tvorby se Basiková věnuje i koncertní činnosti a pravidelně vystupuje po celé České republice. Její koncerty jsou proslulé energičností, emotivním projevem a skvělou atmosférou. Za svou kariéru získala Marie Basiková řadu ocenění, včetně několika Českých slavíků a cen Anděl. Její hudba oslovuje již několik generací a patří k tomu nejlepšímu, co česká rocková a popová scéna nabízí.

Muzikály a filmová hudba

Marie Rottrová, Hana Hegerová, Petra Janů – to jsou jen některá ze jmen, s nimiž Marie Basiková v průběhu let spolupracovala. Její hlas zazněl také v mnoha muzikálech a filmech. Na divadelních prknech ztvárnila například Eponinu v legendárních Bídnících, Johanku z Arku v Johance z Arku od Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové, nebo Evu v muzikálu Excalibur. Její filmová hudba pak zdobí snímky jako Kytice, Želary nebo Pouta. Právě za hudbu k filmu Pouta získala Českého lva za nejlepší filmovou hudbu. Její hlas a cit pro melodii z ní dělají jednu z nejvýraznějších osobností české hudební scény.

Ceny a ocenění

Marie Rottrová, vlastním jménem Marie Dudková, patří k nejvýznamnějším osobnostem české populární hudby. Za svou kariéru, trvající již přes pět dekád, získala nespočet ocenění a uznání. Mezi nejvýznamnější patří bezesporu Zlatý slavík, kterého získala celkem desetkrát v kategorii zpěvačka. Tímto počtem se řadí mezi nejúspěšnější interpretky v historii ankety.

Kromě Zlatého slavíka obdržela Marie Rottrová i další prestižní ceny. V roce 2002 jí byl udělen Řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a lidských práv. V roce 2018 pak převzala Cenu ministra kultury za přínos v oblasti hudby. Její tvorba byla oceněna i v zahraničí, například v roce 1978 získala na festivalu v Sopotech cenu Grand Prix.

Kromě oficiálních ocenění se Marie Rottrová těší i velké přízni publika. Její koncerty jsou pravidelně vyprodané a její písně patří k evergreenům české populární hudby.

Ikona české pop music

Marie Rottrová, Hana Zagorová, Věra Špinarová – to jsou jen některá zvučná jména, která se nesmazatelně zapsala do dějin české populární hudby. A mezi nimi právem září i Marie Basiková. Svou pěveckou kariéru odstartovala v 80. letech a brzy si získala srdce posluchačů svým nezaměnitelným hlasem, energií a charismatem. Její hlasový rozsah a schopnost zvládat rockové vypalovačky i něžné balady z ní učinily jednu z nejvýraznějších osobností české hudební scény.

Spolupracovala s předními hudebníky a skladateli, jako jsou Petr Janda, Michael Kocáb, nebo Jan Sahara Hedl. Její hity jako „Želvy se vracejí“, „Cizí město“ nebo „S tebou“ zlidověly a dodnes patří k evergreenům českých rádií. Marie Basiková není jen zpěvačkou, ale i talentovanou herečkou. Diváci ji znají z divadelních prken i z filmových a televizních obrazovek. Její všestrannost a neutuchající energie z ní dělají ikonu, která i po letech na scéně nepřestává inspirovat a bavit publikum napříč generacemi.

Stále aktivní legenda

Marie Rottrová, Hana Hegerová, Petra Janů a ona. Mezi legendami československé populární hudby má své nezastupitelné místo. Od 80. let, kdy s hity „Žlutý pes“ nebo „Chci tě líbat“ brala útokem hitparády, nezmizela z hudební scény a dodnes je zárukou originality, energie a nezaměnitelného hlasového projevu. Její pěvecká dráha je spjatá s kapelami Precedens, Stromboli a také s úspěšnou sólovou kariérou. Její hlas, schopný neuvěřitelných výšek a zároveň plný emocí, si podmanil publikum napříč generacemi.

Nebojí se experimentovat a posouvat hranice. Po odchodu ze skupiny Stromboli se vydala na sólovou dráhu, kde mohla naplno rozvinout svůj talent a kreativitu. Její sólová alba, jako „Nová syntéza“, „Zrcadla“ nebo „Bílý kámen“, patří k tomu nejlepšímu, co v české populární hudbě vzniklo. Její koncerty jsou vždy výjimečným zážitkem. Na pódiu je nepřehlédnutelná – plná energie, vášně a radosti z hudby. Dokáže strhnout publikum a vytvořit neopakovatelnou atmosféru.

Turné a koncerty

Marie Rottrová, energická a charismatická zpěvačka, je známá svými nezapomenutelnými koncerty. Její vystoupení jsou nabitá energií, emocemi a skvělou hudbou. Rottrová na pódiu doslova žije a dokáže strhnout publikum s sebou. Její koncerty jsou vždycky výjimečným zážitkem, ať už vystupuje s kapelou, orchestrem nebo v komornějším prostředí.

Fanoušci se můžou těšit na průřez její bohatou kariérou, od hitů jako "Lásko, voníš deštěm" a "Markétka" až po novější skladby. Rottrová si na koncertech ráda povídá s publikem, sdílí s ním své příběhy a vtáhne ho do světa své hudby. Její koncerty jsou tak nejen hudebním, ale i emotivním zážitkem, na který se nezapomíná.

Nové projekty a spolupráce

Marie Basiková, známá svým nezaměnitelným hlasem a energií na pódiu, nezpomaluje ani po letech na hudební scéně. Právě naopak, neustále se pouští do nových projektů a spoluprací, které dokazují její všestrannost a kreativitu. V loňském roce například překvapila fanoušky účastí v projektu "Hlasy", kde v netradičních aranžmá zazněly slavné filmové melodie. Její interpretace písní jako "Moon River" nebo "Over the Rainbow" sklidily zasloužený obdiv.

Vedle toho se Basiková aktivně věnuje i divadelní tvorbě. V současnosti ji můžeme vidět v představení "Jeptišky", kde ztvárňuje energickou a svéráznou jeptišku. Její komediální talent a pěvecké schopnosti se zde snoubí v nezapomenutelný zážitek pro diváky.

A co dalšího chystá Marie Basiková do budoucna? Prozradila, že pracuje na novém studiovém albu, které by mělo vyjít na podzim. Fanoušci se můžou těšit na autorské písně i nečekané hudební spolupráce.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: hudba

Autor: AloisNebel

Tagy: marie basiková | informace o zpěvačce marii basikové