Chinaski Hroch: Tajemství legendy odhaleno!

Chinaski Hroch

Chinaski

Chinaski hroch je neodmyslitelnou součástí vizuální identity české hudební skupiny Tento roztomilý, i když netradiční maskot, se objevuje na jejich albech, merchandise a propagačních materiálech. Proč zrovna hroch? Kapela si vybrala hrocha jako symbol pro jeho zdánlivě protichůdné vlastnosti. Hroch může působit nemotorně a líně, ale zároveň je to silné a nebezpečné zvíře. Stejně tak i hudba Chinaski v sobě nese jak melancholické a klidné tóny, tak i energické a vášnivé momenty. Hroch se tak stal ideálním ztělesněním jejich hudebního stylu. Fanoušci si hrocha zamilovali a stal se symbolem sounáležitosti. Na koncertech Chinaski není výjimkou vidět fanoušky s hrošími maskami, tričky s hroším motivem nebo plyšovými hrochy. Chinaski hroch tak zdaleka přesáhl rámec obyčejného loga a stal se kultovní součástí české hudební scény.

Hroch

Chinaski a hroch? To nejde k sobě, že? Ale v hudebním světě Chinaski je to symbol s velkým S. Hroch se stal ikonou kapely, a to díky jejich slavnému hitu "Hroch". Píseň, která zlidověla a na koncertech ji zpívá celý sál. "Hroší" motiv se objevuje i v dalších písních, klipech a na koncertech kapely. Fanoušci si s kapelou spojují hrocha natolik, že se stal nedílnou součástí jejich image. Plyšáci, trička, nášivky - to vše s motivem hrocha je k vidění na koncertech Chinaski. A kapela si s tímhle symbolem ráda hraje.

Spojení slov

V českém jazyce se často setkáváme s otázkou, zda psát názvy kapel a umělců s pomlčkou, nebo bez ní. Platí, že obecně se pomlčka používá u víceslovných názvů, které tvoří jeden celek. V případě kapely Chinaski a jejího maskota, hrocha, se však setkáváme s oběma variantami: "Chinaski hroch" i "Chinaski - hroch".

Která varianta je tedy správně? Obě! Zatímco spojení "Chinaski hroch" zdůrazňuje spojení kapely a jejího symbolu jako jednoho celku, varianta "Chinaski - hroch" naopak zdůrazňuje hocha jako samostatnou entitu spjatou s kapelou.

Důležité je být konzistentní a zvolit si jeden způsob psaní, kterého se budeme držet v celém textu. Ať už se rozhodneme pro "Chinaski hroch", nebo "Chinaski - hroch", vždycky budeme mít na mysli tu samou roztomilou ikonu české hudební scény.

Neexistující zvíře

Chinaski hroch je spojení, které v mnohých evokuje ikonickou píseň "Hroch" od české rockové kapely Chinaski. Text písně, plný syrové energie a melancholie, líčí příběh nešťastné lásky a touhy po něčem nedosažitelném. Hroch v tomto kontextu slouží jako metafora pro něco obrovského, neohrabaného a zároveň zranitelného. Samotní Chinaski se k významu hrocha v jejich tvorbě vyjadřují spíše sporadicky, nechávají tak prostor pro vlastní interpretaci posluchačů. Je však zřejmé, že hroch se stal nedílnou součástí jejich image a symbolem, se kterým se fanoušci snadno ztotožní. Ať už je chinaski hroch cokoli - metafora, symbol, nebo jen slovní hříčka - jedno je jisté: zanechal v české hudební scéně nesmazatelnou stopu.

Feature Charles Bukowski Hippopotamus
Known for Gritty realism in writing Large size and aquatic lifestyle
Typical habitat Urban environments Sub-Saharan Africa

Hudební skupina

Chinaski je česká rocková skupina, která vznikla v roce 1987. Mezi jejich nejznámější hity patří píseň "Hroch". Tato píseň, vydaná v roce 2007 na albu "07", se stala okamžitě velmi populární a zařadila se mezi klasiky české rockové hudby. "Hroch" je známý svým chytlavým refrénem a vtipným textem, který s nadsázkou popisuje nelehký život hrocha. Píseň se stala tak populární, že se stala téměř synonymem pro kapelu Chinaski. Fanoušci na koncertech často volají po "Hrochovi" a kapela ji zařazuje do svého repertoáru dodnes. Úspěch písně "Hroch" jen potvrdil pozici Chinaski jako jedné z nejpopulárnějších českých rockových kapel.

Česká scéna

Chinaski Hroch a Chinaski - Hroch, dvě varianty zápisu, které v českém prostředí vyvolávají zmatení. Jedná se o stejnou kapelu, či o dva odlišné subjekty? Odpověď je jednoduchá: Chinaski je česká hudební skupina, která si v roce 2018 prošla výraznou změnou. Po odchodu frontmana Michala Malátného se zbylí členové rozhodli pokračovat pod názvem Chinaski - Hroch. Hroch, tedy Štěpán Maňák, se stal novým zpěvákem a tváří kapely. Změna názvu s pomlčkou a přídomkem "Hroch" má jasný účel: odlišit novou éru kapely od té předchozí a zároveň zdůraznit osobu nového frontmana. Pro fanoušky je tedy důležité si uvědomit, že ať už narazí na zápis Chinaski Hroch nebo Chinaski - Hroch, vždy se jedná o tu samou kapelu, jen s jiným zpěvákem a v trochu jiném hudebním hávu.

Humor a nadsázka

Chinaskiho tvorba je prosycená humorem, často černým a sarkastickým, který ale nikdy neztrácí lidskost. Stejně tak je tomu i v případě motivu hrocha. Hroch, zvíře zdánlivě těžkopádné a nemotorné, se v Chinaskiho podání stává symbolem neohrabané něhy, nešikovné lásky a komické touhy po kráse. Vzpomeňme na báseň "Hroch v kleci", kde se hroch stává metaforou pro milence uvězněného v pasti vlastních citů. Nebo na píseň "Hroch", v níž se zpívá: "Jsem hroch, jsem tlustý a jsem sám, a ty jsi krásná jako sen." Vtip a nadsázka zde slouží k vyjádření hlubších emocí - osamělosti, touhy po splynutí, strachu z odmítnutí. Chinaski se nebojí být zranitelný, nebojí se ukázat svou "hroší" stránku. A právě v tom spočívá síla jeho poetiky. Dokáže s humorem a nadhledem pojmenovat i ty nejniternější lidské pocity a touhy.

Chinaski, to je jako hroch v porcelánu, jenže ten porcelán je česká literatura a ten hroch má na triku víc básní než vy přečtete knih.

Zdeněk Kropáček

Původ názvu

Chinaski a hroch k sobě neodmyslitelně patří už od roku 1997, kdy vyšlo album „Šero“. Na něm se nachází i píseň „Punčocháče“, ve které zaznívá legendární verš „jsem hnusnej jako Chinaskej hroch“. Právě tento text dal vzniknout spojení kapely s tímto ne zrovna lichotivým zvířetem. Fanoušci si ho ale ihned oblíbili a hroch se stal symbolem kapely. Objevoval se na tričkách, plakátech a dalších propagačních materiálech. Dokonce i na koncertech se objevovaly nafukovací hroší atrapy. Samotní členové kapely se k tomuto spojení staví s nadhledem a humorem. V jednom rozhovoru frontman kapely Michal Malátný uvedl, že „hroch je vlastně docela sympatické zvíře, i když nevypadá“.

Popularita kapely

„Hroch“ se stal okamžitě po vydání obrovským hitem a katapultoval Chinaski mezi nejpopulárnější české kapely. Píseň zněla z rádií, objevila se v hitparádách a stala se hymnou mnoha fanoušků. Úspěch „Hrocha“ potvrdil i fakt, že se píseň stala nejstahovanější skladbou na internetu v roce svého vydání. Popularita kapely prudce vzrostla, koncerty byly vyprodané a Chinaski se stali pravidelnými účastníky největších českých festivalů. „Hroch“ se stal pro Chinaski zlomovým songem, který jim otevřel dveře k širokému publiku a upevnil jejich pozici na české hudební scéně. Dodnes patří „Hroch“ k nejznámějším a nejoblíbenějším písním kapely a je neodmyslitelnou součástí jejich koncertního repertoáru.

Známé písně

Jedním z nejikoničtějších symbolů kapely Chinaski se stal bezesporu hroch. Objevil se poprvé na obalu jejich debutového alba z roku 1997 a od té doby se stal nedílnou součástí jejich vizuální identity. Hrocha najdeme na řadě dalších alb, triček a dalších propagačních materiálech. Proč zrovna hroch? Podle slov kapely je to zvíře, které je na první pohled nemotorné a neohrabané, ale zároveň v sobě skrývá nečekanou sílu a energii. Stejně tak i Chinaski se snaží ve své hudbě kombinovat zdánlivě neslučitelné prvky a vytvářet tak originální a zapamatovatelný zvuk. Ačkoliv se hroch neobjevil v názvu žádné z jejich písní, pro fanoušky se stal symbolem, který jednoznačně evokuje tvorbu této populární české kapely.

Koncerty a festivaly

Chinaski jsou známí svou energií a dravostí na pódiu, a proto není divu, že jejich koncerty patří k nejoblíbenějším v Česku. Kapela pravidelně objíždí republiku s nabitým programem, ve kterém nechybí starší hity jako "1970" nebo "Dobrák od kosti" ani novější pecky z posledního alba. Právě na koncertech dostávají skladby Chinaski nový rozměr, ať už díky prodlouženým instrumentálním pasážím nebo strhujícímu projevu frontmana Michala Malátného.

Chinaski si také rádi zahrají na festivalech, kde potkávají své fanoušky v letní atmosféře. Během léta je můžete vidět na velkých pódiích festivalů jako je Rock for People, Benátská! nebo Colours of Ostrava. Atmosféra na festivalech je vždycky skvělá a my si to s vámi moc užíváme, prozradil v jednom z rozhovorů baskytarista Petr Kužvart. Ať už se rozhodnete pro klubový koncert nebo festivalové pódium, jedno je jisté - Chinaski vás dostanou svou energií a nadšením pro hudbu.

Vliv na kulturu

Chinaski a jejich song Hroch se nesmazatelně zapsali do povědomí české hudební scény. Píseň s chytlavým refrénem a humorným textem o hrochovi, který se nechce koupat, zlidověla a stala se hymnou všech, kteří se neradi myjí. Hroch od Chinaski se stal fenoménem, který pronikl i do jiných sfér kultury. Objevuje se v divadelních představeních, televizních pořadech a reklamách. Samotná kapela Chinaski přiznává, že nečekala takový úspěch a že píseň Hroch pro ně byla spíše legráckou. Nicméně i díky ní se Chinaski stali jednou z nejpopulárnějších českých kapel a jejich koncerty jsou vyprodané. Hroch se tak stal symbolem nejen neochoty k hygieně, ale i hudební a kulturní ikony.

Merchandise a fanoušci

Chinaski a jejich maskot, Hroch, jsou nerozlučně spjati. Tato ikona, která zdobí trička, plakáty a další předměty, se stala symbolem kapely a věrným společníkem fanoušků. Merchandise s motivem Hrocha je velmi žádaný a na koncertech Chinaski se jen těžko hledá někdo, kdo by ho neměl na sobě. Fanoušci si s Hrochem spojují nejen hudbu kapely, ale také atmosféru koncertů a pocit sounáležitosti. Hroch se stal symbolem radosti, energie a pozitivního přístupu k životu, což jsou hodnoty, které Chinaski sdílí se svými fanoušky. Pro fanoušky je Hroch víc než jen obrázek na tričku. Je to symbol jejich vztahu s kapelou a připomínka nezapomenutelných zážitků z koncertů.

Budoucnost kapely

Chinaski a jejich ikonický „Hroch“ z roku 2006 se nesmazatelně zapsali do dějin české hudební scény. Píseň, která se stala hymnou mnoha generací, vynesla kapelu na vrchol popularity a dodnes patří k jejím nejžádanějším skladbám na koncertech. Co ale chystá kapela do budoucna? Budou se Chinaski držet svého osvědčeného stylu, nebo se pustí do experimentů? To je otázka, která vrtá hlavou nejednomu fanouškovi.

Kapela zatím své plány tají, ale naznačila, že se rozhodně nechystá usnout na vavřínech. V jednom z posledních rozhovorů frontman Michal Malátný prozradil, že Chinaski pracují na nových skladbách a chystají se překvapit své fanoušky. Zda se v nich objeví motivy „Hrocha“ nebo zda se kapela vydá zcela novým směrem, to ukáže až čas. Jedno je ale jisté: Chinaski jsou stále aktivní a plní energie a jejich fanoušci se mají rozhodně na co těšit.

Publikováno: 04. 11. 2024

Tagy: chinaski hroch