Čeští skladatelé, které rozhodně musíte znát

Než přišla doba současných hudebních festivalů a nejrůznějších hudebních žánrů, měla své hlavní slovo klasická hudba. Ta byla svého času populární po celém světě a věnovalo se jí hodně umělců. Z těch zahraničních lze jmenovat například Mozarta, Beethovena a jiné. Zapomínat bychom však neměli na tuzemské umělce. Jsou to čeští skladatelé, jejichž díla jsou známa po celém světě.

Smetana a Dvořák

Když se řekne čeští skladatelé, řeč by měla padnout o významném umělci, jímž byl Bedřich Smetana. Ten se narodil roku 1824 v Litomyšli a zemřel v roce 1884 v Praze. Tento tvůrčí umělec se zaměřoval primárně na klasickou hudbu a operu. Kromě skládání pracoval jako hudební pedagog a byl dirigentem. Mezi jeho velké úspěchy patří kupříkladu Prodaná nevěsta, Čertova stěna, Dalibor a Hubička. Známý je také soubor s názvem Má vlast.

Čeští skladatelé byli v rámci klasické hudby opravdu nadaní, což prozrazuje další z legendárních umělců. A tím je Antonín Dvořák narozený v roce 1841 v Nelahozevsi. Zemřel v Praze roku 1904. Jeho doménou byla koncertantní a symfonická díla.

Ostatní čeští skladatelé

Opomíjet bychom pochopitelně neměli ani ty další. Čeští skladatelé byli doménou národa i v zahraničí. Dokazuje to například Leoš Janáček. Ten napsal opery jako Šárka, Její pastorkyňa, Věc Makropulos a Z mrtvého domu. Dále se zaměřoval na skladby klavírní, komorní, vokální a orchestrální. Z jeho hudebních děl čerpají v dnešní době mnozí umělci.

Čeští skladatelé, to pochopitelně není jen stará garda, ale také novodobější umělci. Jedním z nich je Bohuslav Martinů, který žil od roku 1890 do roku 1959. Tento skladatel je vedle Antonína Dvořáka asi druhým českým nejhranějším skladatelem na světě. Mezi jeho nejvýznamnější skladby patří Tři přání, Hry o Marii, Istar, Les Rondes, Špalíček, Loutky, Řecké pašije, Ariadna, Mirandolina a mnohé další.

Jako Češi můžeme být jistě právoplatně hrdí na to, jací umělci pochází právě z naší země.

Publikováno: 24. 11. 2020

Kategorie: Hudba

Autor: AloisNebel

Tagy: Antonín Dvořák | Bedřich Smetana | Bohuslav Martinů | čeští skladatelé | skladatelé