Cena Grammy ve světe hudby hodně znamená

Hudební průmysl má s tím filmovým mnoho společného. Jednou z takových věcí je například udělování cen. Ve filmové branži jsou to Oskaři, v té hudební je pomyslnou modlou Cena Grammy. Zlatý gramofon na černé podkladové desce, který je pro zpěváky zadostiučiněním jejich práce. Tato cena je mimochodem vytvářena ručně, a to konkrétně v Billing Artworks v Coloradu.

Cena Grammy a hlavní fakta

Cena Grammy je udělována každoročně, a to od roku 1958. Toto ocenění uděluje Národní akademie hudebních umění a věd ve Spojených státech amerických. Anglické označení této ceny je Grammy Award. Tento název nahradil ten původní Gramophone Awards. Taková alternativa filmových Oskarů, kde se kromě herců blýsknou především ti nejslavnější zpěváci.

Nominace na Grammy jsou prováděny online. Poté se rozhodování chopí tým 150 odborníku z Národní akademie postupně vybírající jednotlivá díla do oficiální nominace.

Jaké kategorie jsou oceňovány?

Nutno podotknout, že samotných kategorií je více než dost. Cena Grammy je totiž udělována i za produkci, vystoupení a další věci v jednotlivých žánrech. Tato ocenění jsou v rámci samotného ceremoniálu předávány před hlavním večerem. V ten se předávají pouze čtyři základní kategorie jednotlivých žánrů.

  • Album roku
  • Nahrávka roku
  • Píseň roku
  • Nejlepší nový umělec

Cena Grammy pokrývá v podstatě všechny hudební kategorie od blues, rocku, přes alternativní rock, country, rap a mnohé jiné. Oceňovány jsou také nejlepší metalové skladby, nejlepší soundtracky, nejlepší mluvené slovo, nejlepší hudební album, nejlepší tradiční blues a podobné podkategorie. Hlavní slavnostní ceremoniál je pochopitelně vysílán americkými televizními stanicemi. Ten naprosto první v roce 1959 odvysílala stanice NBC. V rámci vyhlašování pochopitelně nechybí ani Objev roku.

Cena Grammy se bude udělovat i v tomto roku a nadcházejících letech, takže nezbývá než si tipnout, kdo bude novým favoritem v hudebním světě. Minimálně z pohledu úspěšné kariéry jde o lákavé vstupní želízko, po němž touží jistě řada zpěváků. Uvidíme, kdo bude další.

Publikováno: 19. 11. 2020

Kategorie: hudba

Autor: AloisNebel

Tagy: cena grammy | grammy | grammy award | hudební cena