BRIT Awards je označení pro ceny britské populární hudby

Hudební svět má řadu nejrůznějších ocenění, která se vztahují i na konkrétní země. Typickým příkladem je American Music Award. Pokud jde o Velkou Británii, každoroční udílení cen populární hudby se nazývá BRIT Awards. Toto označení samozřejmě vychází z anglického výrazu British. A o těchto hudebních cenách Vám nyní povíme něco více.

  • Poprvé byly udíleny v roce 1977.
  • Vyhlašováno je přibližně třináct kategorií.
  • V posledních letech dochází k vyhlašování v britské O2 Aréně.

Jaké kategorie má BRIT Awards?

Stejně, jako u mnoha ostatních hudebních cen, i zde je základ hodně obdobný. To znamená, že BRIT Awards nezapomínají například na nejlepší mužský výkon, ženský výkon, nejlepší skupinu i objev roku. Výjimkou není cena kritiků nebo nejlepší singl, popřípadě cena pro britského producenta. Ani při udílení cen britské populární hudby není opomíjeno na zahraničních interprety. Typickým příkladem je nejlepší mužský zahraniční výkon a nejlepší ženský zahraniční výkon.

Kdo v posledních letech získal ocenění?

Když už víte, jaké jsou kategorie BRIT Awards, určitě by bylo vhodné zmínit i nejlepší zpěváky a zpěvačky za několik uplynulých let. Na historické výsledky můžete nahlédnout prostřednictvím níže uvedené tabulky.

RočníkNejlepší zpěvákNejlepší zpěvačka
2016James BayAdele
2017David BowieEmeli Sandé
2018StormzyDua Lipa
2019George ErzaJorja Smith
2020StormzyMabel
Jak dopadlo udílení cen v minulých letech?

V rámci historických žebříků se ještě objevila taková jména, jakými jsou například Ed Sheeran, Ellie Goulding, Laura Marling, Lily Allenová a jiní.

BRIT Awards a nejlepší skupina roku

Vzhledem k tomu, že udílení cen britské populární hudby je hodně oblíbené i z pohledu oceněných kapel, musíme zmínit některé z nich. V posledních letech si své prvenství užili například Foals, The 1975, Gorillaz, Coldplay, Arctic Monkeys nebo třeba Take That  naposledy v roce 2011. Uvidíme, jaké budou další hudební ročníky a jací umělci vzejdou v nadcházejících letech. A to se týká všech oceňovaných kategorií.