American Music Award je významná hudební cena

Hudební svět má lákavé ceny stejně, jako ten filmový. Asi tím nejznámějším oceněním je Cena Gramy, o které slyšel bezpochyby každý. Není to však jediná cena, jíž lze v hudebním průmyslu získat. Dnes si představíme ocenění s názvem American Music Award, které se oproti Ceně Grammy přece jenom v některých věcech liší.

Historie American Music Award

Pojďme ale nejprve zabrousit do samotné historie této hudební ceny. American Music Award je ocenění udělované od roku 1974. Jeho tvůrcem byl Dick Clark, který jej vytvořil pro stanici ABC. Hlavním rozdílem oproti Ceně Grammy je s největší pravděpodobností způsob, jakým jsou udělovány hlasy. Roli hlavního rozhodčí rozhodně neplní Národní akademie hudebních umění a věd, ale prostý lid. Ano přednost zde má hlasování všech občanů a v neposlední řadě také množství prodaných alb. Je tak pravdou, že čísla v tomto směru hrají celkem zásadní roli.

American Music Award dokonce zohledňuje i aktivitu na internetu, respektive na sociálních sítích nebo v rámci počtu shlédnutí jednotlivých videoklipů. Jde tedy o komplexnější a více vypovídající hodnotu. I čas pro nominace je v tomto případě poměrně dlouhý. Období začíná 1. prosincem a končí 1. zářím nadcházejícího roku.

Jaké kategorie jsou oceňovány?

Hudební cena tohoto typu se týká poměrně velkého množství kategorií. Mezi ty hlavní patří Umělec roku, Nový umělec, Kolaborace roku, Video roku a Turné roku. Pak následují ocenění vztahující se na nejlepší zpěváky a zpěvačky v jednotlivých hudebních žánrech. To znamená od popu, přes rock, country, až po soul a R&B. Opomíjeno mimochodem není ani na alternativní rock, současnou křesťanskou hudbu, latino nebo elektronickou hudbu, včetně Soundtracku roku.

Jak můžete vidět, ceny American Music Award jsou v tomto směru hodně bohaté a pestré. Jen pro zajímavost na závěr zmíníme, že rekordním držitelem výher je zpěvačka Taylor Swift, která dokonce překonala i slavného Michaela Jacksona. Mezi hudebními skupinami vede Alabama.

Publikováno: 21. 11. 2020

Kategorie: hudba

Autor: AloisNebel

Tagy: American Music Award | hudba | hudební cena | ocenění